Детали за шокантното убиство на момче во Данска: Мајката се слушнала со синот само неколку минути пред тоа, тој бил на 300 метри од куќата

0

Двајца млади момчиња се убиени во понеделникот во Копенхаген, полицијата е на терен и истражува се. Млад маж од Црна Гора бил прободен со нож во градниот кош, додека неговиот пријател со потекло од околината на Чачак му го расекол грлото.

Двајца млади Срби се убиени во понеделникот во Копенхаген кога од засега непознати причини биле нападнати од група млади луѓе. Едниот млад човек бил прободен со нож во срцето, а на друг му било исечено грлото . За овој напад е осомничен Пакистанец (17).

Во нападот е повреден уште еден млад човек, но неговиот живот е надвор од животна опасност.

Таткото на еден од убиените момчиња изјави дека немал навестување за такво злосторство и дека неговата сопруга телефонски разговарала со синот само неколку минути пред убиството.

„Се се случи на 300 метри од нашата куќа, вечерта излегол со двајца пријатели. Мајка му се јавила и само и кажал дека е на пат кон дома, а бил многу блиску. Бидејќи не дошол наскоро, таа повторно му се јавила, но тој не се јавил. Потоа се јавила полиција и кажала дека се случило најлошото“, изјави таткото за Курир.

„Тој беше син од моите соништа, ангел. Речиси секој ден ни кажуваше дека не сака, а сега е мртов“, рекол неговиот татко.