Децата на Хари и Меган добиваат официјални титули за принц и принцеза – и покрај растечкиот јаз

0

И покрај постојаното продлабочување на јазот со кралското семејство, децата на принцот Хари и Меган Маркл сега се официјално принц и принцеза – титулите што нивната мајка горко сугерираше дека се задржани поради расата.

Титулите се појавија во средата кога портпаролот на кралското семејство во егзил потврди „дека принцезата Лилибет Дијана била крстена“ во петокот во Калифорнија, без нејзините кралски роднини да долетаат од ОК.

Бакингемската палата потврди дека титулите на принцезата Лилибет и принцот Арчи се официјални и ќе бидат ажурирани подоцна на веб-страницата на кралското семејство, каде што во средата сè уште беа „господар“ и „госпоѓица“ .

И покрај тоа што беа користени за прв пат во средата, младите кралски членови беа официјално слободни да ги користат откако нивниот дедо, кралот Чарлс III, се искачи на тронот во септември по смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета Втора.

Палатата соопшти дека титулите на Арчи и Лилибет ќе бидат ажурирани на официјалната веб-страница на кралското семејство.

Титулите принц и принцеза доаѓаат и покрај постојаното продлабочување на јазот со остатокот од кралското семејство.Нетфликс

Палатата чекаше Хари и Меган да го преземат водството со тоа што прво ќе ги користат титулите, изјавија извори за лондонскиот Тајмс .

Тоа доаѓа и покрај постојано растечкиот јаз на војводата и војвотката од Сасекс со семејството на Хари, оставајќи нејасно дали тие воопшто ќе присуствуваат на крунисувањето на неговиот татко Чарлс за крал.

Маркл го искористи недостатокот на титула „принц“ за Арчи – која во мај ќе наполни 4 години – за да ги оправда некои од нејзините најексплозивни напади против кралското семејство во нејзиното прво интервју со Опра Винфри .

На прашањето дали недостатокот на титула – и безбедноста што доаѓа со тоа – е „поради неговата раса“, Маркл се чини дека се согласува.

„Во исто време – во тандем го водиме разговорот за: „Нема да му се даде обезбедување, нема да добие титула“, а исто така загриженост и разговори за тоа колку може да му биде темна кожата кога ќе се роди. “, одговори поранешната актерка, чија мајка е црна.

Сепак, кралските експерти брзо истакнаа дека Арчи бил премногу далеку од линијата на наследување за да ја добие титулата, што се променило кога тие се искачиле на чинот откако нивниот дедо станал крал.

Арчи е шести во редот за тронот, едно место пред неговата сестра, која во јуни наполни две години.

И покрај тоа што сега се принц и принцеза, ниту Неговото или Нејзиното Кралско Височество, ниту HRH, вели UK Times.

„Употребата на стилот HRH ќе дојде преку нивниот татко, а HRH на војводата од Сасекс е во прекин“, изјави извор од палатата за британскиот весник за одлуката откако тој се откажа од животот како постар крал.

Лилибет беше крстена од надбискупот од Лос Анџелес, свештеникот Џон Тејлор, на „мала и интимна церемонија“ во семејната палата во прекрасното Монтесито, Калифорнија, објави „People mag“.

Лилибет се гледа во специјалното место на родителите за Нетфликс.

Меѓу гостите имало ѕвезди како Тајлер Пери, кој е кум на Лилибет – но не и таткото на Хари, Чарлс, свекрвата кралица Камила или братот, принцот Вилијам.

Сите членови на кралското семејство беа поканети, но не присуствуваа, изјави извор за People.