Дејв Грол поминал 16 часа готвејќи храна за бездомниците

0

За тоа време нахранил околу 500 бездомници

Музичарот Дејв Грол (Дејв Грол) поминал 16 часа готвејќи храна за бездомниците во Лос Анџелес, пишува TMZ.

Фронтменот на Foo Fighters и поранешен тапанар на Нирвана соработуваше со организацијата The Hope Mission во проект за подготовка на храна за бездомниците оваа недела каде готвеше ребра, бедра, гради, зелка и грав.

Според TMZ, Грол ја финансирал целата иницијатива, а наводно дремел на паркингот каде што се пушеле месото.

Според истиот извор, нахранети се околу 500 бездомници.

Ова не е прв пат Грол да биде виден како им помага на луѓето. Во 2020 година, славниот рокер изненади медицинска сестра-траума, која се опоравуваше од коронавирусот, со серенација со соло верзија на песната Everlong.