Диета со ЈАГОДИ, одлична пред лето – До 3 кг помалку за една недела!

0

Јагодите се омилено овошје на многу луѓе.

Љубителите на јагоди (и бобинки) би можеле да бидат воодушевени од оваа диета, која се заснова на зголемен внес на јагоди. Во 100 грама јагоди има само 30 калории, па затоа се препорачува да ги вклучите во секој оброк.

Се препорачува денот да се започне со 300 грама јагоди за појадок, а исто толку се консумира и за десерт после ручек. Ужината вклучува и порција јагоди, а за вечера се препорачува да јадете 500 грама јагоди и јогурт со намален процент на млечни масти пред спиење.

Освен јагоди, можете да јадете и половина банана во текот на денот . Овој модел на исхрана е фокусиран на придобивките што ги обезбедува зголемената потрошувачка на јагоди, но во рамките на принципите на правилна исхрана, кои се залагаат за внесување разновидна храна од сите групи на храна. Истата количина можете да ја направите со други бобинки како што се боровинки или малини.

Примерок мени

  • Појадок: кафе или чај со лажичка шеќер, 350 грама јагоди, сирење.
  • Ужина: мал сендвич (пченичен леб, сирење, пилешко или мисиркино ) со чинија свеж зеленчук.
  • Ручек: бистра супа од зеленчук, салата од зеленчук со сок од лимон и 1 лажица растително масло, 350 грама јагоди, чаша бело вино.
  • Ужина: 350 грама јагоди со лажичка шеќер или џем од јагоди.
  • Вечера: 500 грама јагоди со тофу на скара.

Забелешка

Зголеменото внесување на јагоди промовира детоксикација на организмот и губење на 2 до 3 килограми за една недела, што е очекувано доколку дел од храната во текот на денот се замени со нискокалорично овошје. Диететските влакна ќе го подобрат варењето, а изобилството на фитохемикалии ќе обезбеди антиоксидативно дејство кое благотворно ќе делува на имунитетот и свеж изглед на кожата. Сепак, исхраната е сиромашна со некои важни хранливи материи како што се протеините и мастите, па овој тип на рестриктивна диета не се препорачува подолго од неколку дена.