ДИРЕКТЕН СУДИР НА ДВА БОИНГА 747! Ова е најтешката авионска несреќа досега – загинаа 583 лица (ВИДЕО)

0

Најголемиот грев на ветеран пилот, предизвикан од нетрпеливост или лоша комуникација, било полетувањето без дозвола од кулата.

На денешен ден во 1977 година, два Боинг 747 се судрија на писта покриена со магла на аеродромот во Тенерифе (поранешен Лос Родеос) во Шпанија. Тоа е најтешката авионска несреќа досега. Загинаа 583 лица.

Се започна со експлозија на аеродромот Гран Канарија во Шпанија. Неколку летови беа пренасочени кон аеродромот во Тенерифе поради овој настан, вклучувајќи ги KLM (лет 4805) и Pan Am (лет 1736).

Како резултат на густа магла, недостаток на радар, лоша комуникација помеѓу кулата и авионот, веројатно грешка на пилотот, два Боинг 747 се судриле на земја, при што имало 583 жртви, сите 248 патници од KLM и 335 луѓе од Пан Ам. Во авионот на Пан Ам преживеа 61 лице .

Како се случи несреќата?

Тој ден, милитантна сепаратистичка група постави мала бомба на аеродромот Лас Палмас во Гран Канарија, која го затвори аеродромот и го пренасочи воздушниот сообраќај кон многу помалиот аеродром Лос Родеос во Тенерифе.

Бидејќи пистата во Лос Родеос беше полна со авиони, преоптоварените контролори почнаа да ги насочуваат дојдовните летови на такси патеките на аеродромот, кои ја пресекоа главната писта. И Boeings и Pan Am 1736 што полетаа во Лос Анџелес и KLM 4805 беа испратени до такси патишта.

Пилотот на KLM, Џејкоб Велдхуизен ван Зантен, ја искористил приликата да го наполни горивото во својот авион, за што биле потребни околу 35 минути. Штом заврши со полнењето гориво, тој ги запали моторите. Пан Ам беше управуван од Пол Грубс.

Ван Зантен беше искусен пилот кој неодамна обучуваше млади пилоти за службата и леташе поретко. Поголемиот дел од времето го поминувал на симулатори. Како што пишуваат странските медиуми, тој бил толку популарен и фотогеничен што компанијата го користела како портпарол, па дури и во своите маркетиншки материјали.

И двајцата пилоти беа желни да тргнат, напиша Wired, особено Грабс кој веќе леташе осум часа и беше уморен.

Маглата правеше проблеми

Во обид да го тргнат Пан Ам 1736 од главната писта, контролорите му наредиле на Грабс да се пренасочи кон сообраќајницата 3. Времето се влошуваше, Грабс не беше запознаен со Лос Родеос и имаше проблеми со лоцирање на правилната сообраќајница при намалена видливост.

Ван Зантен, во KLM 4805, маневрираше кон полетување. Тој бил свесен за авионот Пан Ам, но немал визуелен контакт. Тој побарал дозвола да полета и му било кажано да биде подготвен. Не е познато дали погрешно ги слушнал упатствата или ја игнорирал пораката, но Ван Зантен продолжил со полетувањето .

Она што не го знаеше е дека Пан Ам 1736 се движеше по пистата директно кон него, сè уште барајќи одредена сообраќајница .

Како што беше откриено подоцна во снимката од пилотската кабина, првиот човек на Пан Ам, Роберт Брег, ги забележал светлата на авионот на KLM низ маглата и врескал по Грабс, кој се обидел да го насочи авионот на Пан Ам од пистата. Но, беше предоцна .

Удар со полна гас

KLM 4805 удри во друг авион на Pan Am со полн гас. Од силината на ударот летал 30 метри во воздух и удрил на пистата и експлодирал .

Пан Ам 1736 исто така се запали и се скрши на неколку парчиња. Повеќето од преживеаните од тој авион седеа пред десното крило.

Сите 248 луѓе на бродот KLM 4805 загинаа. На Пан Ам 1736 загинаа 335 луѓе, а седум од 16-те членови на екипажот на летот, заедно со двајца вработени во компанијата и 61 патник, преживеаја. Девет патници подоцна починале од повредите.

Пилотот Грабс не бил меѓу преживеаните.

И покрај различните фактори кои доведоа до катастрофата, официјалната истрага целата вина ја префрли на Ван Зантен. Најголемиот грев на ветеран пилот, предизвикан од нетрпеливост или лоша комуникација, било полетувањето без дозвола од кулата.

Да чекаше Ван Зантен, несреќата никогаш немаше да се случи, напиша Wired.