Директорот на АО кажа што точно се случувало со Новак Ѓоковиќ – „Играше со руптура на тетивата долга 3 см!“

0

Дури сега некои ќе го разберат подвигот на спрскиот спортист.

Се уште се собираат впечатоците од неделата и неверојатната пресметка меѓу Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас во финалето на Австралија Опен.

Српскиот тенисер, а од завчера повторно број 1 на АТП листата, го победи Гркот со 3:0 во сетови и со тоа го освои својот десетти трофеј во Мелбурн и 22. Грен слем трофеј.

Во текот на целиот турнир Ѓоковиќ беше надвор од терените поради повреда. Некои се сомневаа дека е вмешана менталната игра на Ѓоковиќ, некои дури се сомневаа дека српскиот тенисер симулира повреда, а сите сомнежи ги отфрли извршниот директор на Грен слем турнирот во Австралија, Крег Тили.

„Многу од предизвиците околу Новак е тоа што добива лошa репутација. Но, на крајот на денот, мислам дека никој не треба да се сомнева во неговата атлетска способност. Дечкото што го гледав, имаше руптура од три сантиметри неговиот тетива. Искрено, видов снимки, докторите ќе ви ја кажат вистината. Имаше многу шпекулации дали е вистина или не, тешко е да се поверува што можат да направат со таква повреда. Тој е неверојатен, се справува со тоа толку професионално. Тој е толку фокусиран на сè што прави, секоја минута од секој ден. Внимава што јаде, што пие, кога го прави тоа, како го прави тоа. Нема пад или ментален слом во ништо што прави. Помина многу за да освои 10 Австралија Опен, мислам дека тоа никогаш нема да се повтори. Во претходните 15 години, тој ми вели 14 години затоа што ја пропуштил последната, тоа е толку неверојатно достигнување. Ќе има значајно место во историјата на Австралија Опен“, изјави Тили за SEN Sportsday.

Ваквите вести и информации ни даваат само малку повеќе разбирање за подвигот на Новак, дефинитивно еден од најдобрите спортисти на денешницата.