Директорот на ФБИ загрижен за можен кинески сајбер напад

Вчера директорот на ФБИ Кристофер Вреј предупреди дека кинеските хакери планираат „да создадат хаос и да предизвикаат вистинска штета во Соединетите држави“, пренесува Си-Ен-Ен.

„Кинеските хакери се подготвуваат да ја искористат нашата инфраструктура за да создадат хаос и да предизвикаат вистинска штета на американските граѓани“, изјави Вреј пред Комитетот на Претставничкиот дом на Кинеската комунистичка партија, која управува со азиската земја, пишува Телеграф.

Говорот на Вреј покажа колку американската влада е загрижена за можноста од напад од хакери. Вчера пред Комисијата зборуваше и шефот на Националната агенција за безбедност (НСА).

Wray тврди дека хакерите финансирани од Кина се насочени кон објекти како што се станици за третман на вода, електрична инфраструктура и нафтоводи и природен гас.

Кинеската влада претходно ги негираше наводите за обиди за хакирање. Американските и кинеските власти неодамна се обидоа да ги намалат тензиите меѓу двете велесили.

На состанокот во ноември, кинескиот претседател Си Џинпинг му вети на Бајден дека Кина нема да се меша во американските избори, а истото го повтори и кинескиот министер за надворешни работи овој викенд.

На прашањето за ова, Вреј рече: „Кина даде многу ветувања овие години. Ќе верувам кога ќе го видам“.