Директорот на ЦИА предвидува пораз за Украина до крајот на годината: Се грижам дека ќе видиме уште многу случаи како Авдијивка во иднина

Првиот човек на ЦИА предупредува дека Украина може да ја загуби војната против Русија до крајот на годината доколку САД не испратат поголема воена поддршка!

Коментарите на директорот на агенцијата Вилијам Барнс претставуваат едно од најострите предупредувања на актуелната администрација за влогот во Украина додека Конгресот расправа за тоа дали да го одобри долго одложуваниот пакет помош за Киев.

Пред еден месец, во своето сведочење пред Комитетот за разузнавање на Сенатот, Барнс предупреди дека Украина ќе изгуби големи територии до крајот на годината, доколку Конгресот не одобри дополнителна поддршка. Меѓутоа, директорот на ЦИА сега предупредува дека Украина може да биде принудена целосно да капитулира.

– Со поттик што би дошол од воената помош, мислам дека Украинците се целосно способни да се одржат до 2024 година. Без дополнителна помош, сликата е многу пострашна. Постои многу реален ризик Украинците да изгубат на бојното поле до крајот на 2024 година, или барем да го доведат Путин во позиција да ги диктира условите за политичко решение – рече Барнс.

Вилијам Барнс

Предупредувањето доаѓа додека администрацијата на Џо Бајден се обидува да ја искористи неочекуваната политичка можност на Капитол Хил за да го натера Претставничкиот дом да го усвои долго одложуваниот пакет помош. Нацрт-законот, исто така, вклучува и помош за Израел дека претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон беше под притисок по нападот на Иран врз Израел во текот на викендот. Предлог-законот за помош за Украина се очекува да излезе на гласање во сабота навечер.

Брнс не објасни што точно би значело капитулацијата.

Еден извор запознаен со западните разузнавачки служби изјави за Си-Ен-Ен дека официјалните лица сè уште веруваат дека ако пакетот помош не помине, Русија ќе ја поплави Украина од брег до брег.

На тој начин Русија би можела повторно да заземе значителна дополнителна територија, а потоа ефективно да ги замрзне борбените линии кога ќе се случи де факто прекин на огнот. Нешто слично се случи откако Москва ја анектираше украинската територија на Крим во 2014 година.

Брнс детално ја опиша огромната потреба од основна муниција со која Украина се соочува на бојното поле.

– Две бригади, единици со повеќе од 2.000 луѓе, имаа по 15 артилериски куршуми дневно и вкупно 42 минофрлачки куршуми. Тие беа преоптоварени и тоа не беше поради недостиг на храброст или одлучност од нивна страна. Се грижам дека во иднина ќе видиме повеќе случаи како Авдијивка без дополнителна помош – изјави Барнс.