Добар начин да избегнете дополнителни калории: Направете чоколадна торта без шеќер и брашно

Чоколадните колачи и тартови можат да бидат вистински „калориски бомби“. Сепак, оваа торта е направена без брашно и додаден шеќер, што го прави идеален десерт кога сакате да избегнете големи количини рафиниран шеќер. Најдоброто нешто кај овој рецепт е неговата едноставност при подготовката, а особено ќе ве воодушеви неговата мека структура и сочниот вкус.

За овој рецепт ќе ви требаат:

  • две банани
  • две јајца
  • 30 грама какао во прав
  • половина кесичка прашок за пециво

За преливот ви треба:

  • 100 грама темно или млечно чоколадо
  • една лажица масло

Подготовка:

Бидејќи подготовката не трае повеќе од 15 минути, прво вклучете ја рерната на 180 степени. Потоа во блендер ставете ги бананите и јајцата или кратко изматете ги со миксер. Потоа додадете какао и прашок за пециво и продолжете со матење или матење додека не добиете изедначена смеса.

Префрлете ја смесата во помало тавче или калап со дијаметар од околу 15 сантиметри. Кога ќе се загрее рерната, ставете ја тортата да се пече околу 30 минути. Кога колачот е готов, растопете го темното чоколадо со една лажица масло и прелијте го врз колачот. Можете да го оставите да се излади или веднаш да го јадете.