Доколку сакате да ослабете за лето, направете ги овие промени во исхраната

Доаѓа летото, а со тоа и желбата да се чувствуваме сигурни во омилената облека за топло време. За среќа, постигнувањето витка линија не мора да вклучува екстремни мерки или неуспешни диети кои на крајот ќе направат повеќе штета отколку корист.

Неколку едноставни промени во исхраната можат да направат чуда за нашите цели за слабеење. Личниот тренер и експерт за исхрана, Алан Кејт Дерик, откри четири такви мали, но влијателни промени во исхраната кои можат да ни донесат значителни резултати.

1. Заменете ги засладените пијалоци за вода и други здрави алтернативи

Дерик предлага да започнете со замена на зашеќерените пијалоци, како газирани сокови и сокови, со поздрави алтернативи. За жал, многу од нашите омилени пијалоци веројатно се полни со шеќер, што може да биде штетно за здравјето поради неколку причини.

„Тие калории се собираат многу брзо и не даваат никакви вредни хранливи материи“, објаснува тренерот за SheFinds. Наместо тоа, тој препорачува незасладени сокови.

,,Хидрирањето со вода со лимон и краставица или вода од јагоди и нане може да биде освежително средство за гаснење на жедта без калории“, додаде таа.

2. Изберете целосна храна богата со растителни влакна наместо рафинирани јаглехидрати и преработени грицки

Заедно со нашиот избор на пијалоци, има многу здрави замени што можеме да ги направиме за време на оброците. Замената на рафинираните јаглехидрати и преработените закуски со целосна храна богата со растителни влакна е уште една клучна препорака од Дерик.

„Замената на чипсот за грст мешани јаткасти плодови или замената на белиот леб со хранливи цели зрна, може да направи значителна разлика“, вели експертот. Додадените влакна ни помагаат да се чувствуваме сити подолго време со помалку калории.

3. Дајте приоритет на посни протеини

Дерик, исто така, ја нагласува важноста од вклучување на посни протеини во оброците за да се оптимизира метаболизмот и да се зачува мускулната маса.

„Заштедата на протеини може да направи да се чувствувате гладни пред јадење“, предупредува таа. Вклучувањето на квалитетни извори на протеини, како што се пилешки гради на скара, масна риба, тофу или леќа, во оброците може да ни помогне да останеме сити и задоволни. Сепак, тој советува да се внимава на големината на порциите за да се избегне прекумерна потрошувачка.

4. Зачинете ги работите со билки и зачини кои го поттикнуваат метаболизмот

Конечно, Дерик препорачува да вклучиме билки и зачини со термогени својства во нашите оброци за да му дадеме на нашиот метаболизам малку дополнителен поттик.

„Зачините како куркума, ѓумбир или цимет додаваат богатство на вкус без речиси никакви калории, па дури и можат да помогнат да се намали желбата за шеќер“, заклучи експертот.