Долга историја: Дали знаете која храна постои скоро одсекогаш?

0

Пченката долго време е основна храна на човештвото. Значи, има смисла што верзијата на „распуканата“ пченка стана многу популарна. Иако времето на пуканки (чудно) се чини дека варира многу, се чини дека се проценува на околу 4.000 години.

Тост со авокадо, тартар од туна, козјо сирење и вегански хамбургери се само дел од оброците кои би ги опишале како храна од 21 век. Но, дали знаете која храна постои речиси одсекогаш? И кога велиме засекогаш, мислиме на илјадници и илјадници години. Ако не знаете, време е да дознаете.

Палачинки (5300 години)

Едно од омилените оброци има неверојатно долга историја, а староста е одредена благодарение на мумијатаЛеден човек наречен Оци беше пронајден на италијанските Алпи во 1991 година. И покрај тоа што живеел пред околу 5.300 години, телото на Оци било неверојатно добро сочувано од мразот и снегот во планините – толку многу што планинарите кои го откриле мислеле дека е несреќен планинар кој неодамна починал.

Пребарувајќи го неговиот стомак, археолозите откриле дека еден од неговите последни оброци вклучувал црвено месо и интегрални палачинки . Научниците веруваат дека пченицата всушност била подготвена во форма на палачинки поради јагленот што сè уште е на нив – што сугерира дека тие биле готвени на оган.

Чизкејк (2000 години)

Замислете како спортист од светска класа се подготвува да се натпреварува во финалето на Олимписките игри . Што мислите, каква храна би јадел пред неговата трка? Да, можно е да посегне по чизкејкот .

Пред повеќе од 2.000 години Грците го создадоа својот рецепт за оваа торта комбинирајќи благо сирење со брашно и мед бидејќи веруваа дека ова јадење дава енергија. Кога Римјаните ги освоиле Грците, додале нешто посебно во десертот, користеле  рикота и додале јајца за да ја направат тортата по „сунѓереста“.

Пуканки (4000 години)

Пченката долго време е главната храна на човештвото. Значи, има смисла што верзијата на „распукана“ пченка стана многу популарна. Иако времето на потеклото на пуканките се чини дека (чудно) варира многу, се чини дека се проценува на околу 4000 години .

Ова го знаеме од „надуените“ зрна што научниците ги пронајдоа во пештерите во Мексико. Дополнително, за народот на Ацтеките пуканките не биле само забава. Тие го користеле за украсување и украсување облека, накит и статуи на нивните богови.

Мед (5500 години)

Египќаните се веројатно најпознати по љубовта на античкиот свет кон медот . Постојат хиероглифи стари над 4.000 години кои го прикажуваат пчеларството во нивниот храм на Сонцето, а дури и на кралот Тут ставиле саксии со мед во неговиот гроб за да ужива во задгробниот живот.

Сепак, уште постар мед е пронајден во гробницата на водачот на Марткопијци и Бедини во денешна Грузија. Но, тука не беа пронајдени тегли со мед, туку шумски плодови – кои сè уште беа црвени и миризливи! Да, тие древни луѓе ги премачкале бобинките со мед и тој ги зачувал повеќе од 5000 години .

Маслиново масло (8000 години)

Се чини дека маслиновото масло, како главен производ на нашата остава, исто така беше важна помош во кујната за нашите предци пред 8.000 години во денешен Израел. Археолозите открија остатоци од маслиново масло на керамика на местото Ајн Зипори .

Пронајденото маслиново масло е многу слично на маслиновото масло во кое уживаме денес, што  покажува дека техниката на производство на масло не се променила многу во текот на милениумите. Исто така, покажува како во тој момент од историјата луѓето биле доволно напредни за да знаат како да исцедат масло од маслинки.