ДОМАШЕН ЛЕК ЗА ГЛАВОБОЛКА ОД 2 СОСТОЈКИ: Рецепт на билкарот Момчила – се користи за масажа на слепоочниците и задниот дел од главата

0

Како да направите природен лек за главоболка по рецепт на билкар Момчило Антонијевиќ – се користи за масажа на болни делови, а има само две состојки и пријатен мирис.

Главоболката  е непријатна состојба со која речиси секој човек се соочува барем еднаш во животот. Додека главоболките се ретка појава за некои луѓе, некои луѓе имаат чести болки од овој тип кои доаѓаат од различни причини:  висок притисок , синуси, стрес, несоница, дехидрација итн.

Иако многумина ги поврзуваат тешките и чести главоболки со мигрена, постои важна разлика. Главоболката е само еден од симптомите  на мигрената  која е поврзана со невролошки заболувања, односно процеси поврзани со нервите. Покрај главоболките,  симптомите на мигрена  може да вклучуваат гадење, повраќање, чувствителност на силна светлина, звук, вртоглавица и недостаток на енергија.

Кога се соочуваат со главоболка, многу луѓе земаат лекови против болки сами, што е грешка и може негативно да влијае на состојбата. Во случај на лекови, најважно е да се консултирате со лекар и фармацевт. Покрај тоа, постојат  природни  лекови против главоболка кои можете сами да ги направите и да ги имате во вашиот дом со лекови.

За еден таков лек во утринската програма на РТС зборуваше билкар Момчило Антонијевиќ. Во својот рецепт користи масло од нане, кое е многу добро средство во борбата против главоболката. „Користиме  есенцијално масло од пеперминт  и малку масло од носач, сега имам јојоба, а можете да користите маслиново, сончоглед, бидејќи тоа нема улога, се користи за растворање на етеричното масло.

Додадете десет милилитри масло за носач на три капки есенцијално масло од пеперминт. Добро протресете го и употребете го за  масажа  на слепоочниците, задниот дел на вратот или дел од образот – вдлабнатините кога се отвораат синусите. По масажата треба да се одморите и да не го напуштате затворениот простор.

Подготовката може да се направи и со  масло од лаванда . Покрај главоболките, лавандата ни помага и полесно да заспиеме.