ДОМИНАЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА – НОВАК ЃОКОВИЌ УБЕДЛИВО ПРВ! Еве колку долго Ноле сигурно ќе биде на тронот!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 422-та недела на врвот на АТП-листата и на тој начин продолжи да го зголемува сопствениот рекорд.

Овој понеделник Ѓоковиќ има 9.990 на сметката, 45 помалку од минатата недела или 1.330 повеќе од второпласираниот Италијанец Јаник Синер.

Немаше промени меѓу првите десет во светот, па зад водечкиот двоец се Шпанецот Карлос Алкараз, Русинот Данил Медведев, Германецот Александар Зверев, Норвежанецот Каспер Руд, Гркот Стефанос Циципас, Русинот Андреј Рубљев, Полјакот Хуберт Хуркач и Бугаринот Григор Димитров.

До Рим Новак е безбеден на тронот!

Ѓоковиќ е сигурен на првото место на АТП листата до 20 мај (ден по завршувањето на Мастерсот во Рим). Тенисерите сега го чекаат Мастерсот во Мадрид (од 24 април до 5 мај) и во Рим (од 8 до 19 мај). Тие носат по 1.000 бодови.

Потоа започнува Отвореното првенство на Франција (од 26 мај до 9 јуни). До стартот на натпреварувањето на париската земјена подлога, Новак брани само 225 поени. Во четврт-финалето на Рим лани беше елиминиран во четврт-финалето од Холгер Руне, а таму брани 180 поени, како и 45 поени од турнирот во Бања Лука кој беше тргнат од календарот. Теоретски, Синер со добри резултати на двата Мастерса пред Ролан Гарос може да го претекне Новак, но како што моментално стојат работите во Париз, главниот збор ќе го има првото место.

Кога станува збор за останатите српски тенисери, Ласло Џере падна за четири позиции и сега е 39, додека Душан Лајовиќ и Миомир Кечмановиќ паднаа за шест позиции и моментално ги заземаат 65-то, односно 66-тото место. Хамад Меѓедовиќ направи три чекори напред и сега е 130. тенисер во светот.