ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЈЧЕТО (8) КОЕ БЕШЕ ЧУВАНО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: ЛЕКАРИТЕ ПЛАЧЕА ВО БОЛНИЦАТА!

0

Девојчето (8), чиј татко Урош П. (38) до пред три дена ја држел заробена во станот заробена, била во многу тешка состојба кога полицијата ја пронашла.

Како што се дознава, по пристигнувањето во болница, детето било дехидрирано, гладно и запоставено, па кога ја виделе дежурните лекари, сите заплакале!

Според информациите, грижата за девојчето ја презела Детскиот прифатен центар, откако била примена во болница кога полицијата ја нашла заклучена во станот во кој живеела со нејзиниот татко.

  • Беше во станот со нејзиниот татко, кој повремено и даваше храна. По пристигнувањето во болница, девојчето било многу лошо, дехидрирано и неухрането. Кога лекарите и дадоа храна изгледаше како да не јадела ништо со месеци. Да останеше во таа состојба уште пет дена, прашање е дали ќе преживееше – вели извор запознаен со случајот.

Како што дознава Курир, девојчето било примено на гастроентеролошкиот оддел во болницата во Тиршова.

-Девојката е многу ненахранета, тоа е најголемиот проблем. Докторите буквално и даваат парчиња храна за да ја заситат бидејќи не може да јаде. Страшно е колку мала изгледа. Лекарите даваат се од себе да ја вратат што побрзо – вели изворот.

Девојчето беше премногу слабо за нејзината возраст.

Да потсетиме, грозоморниот случај на злоупотреба на деца беше откриен кога една Белграѓанка пријавила во полициската станица во Палилула дека нејзиниот сопруг брутално ја претепал, а дека долго време ја чувал нејзината ќерка како робинка.

Жената имала видливи повреди, а според првите информации изјавила дека невенчаниот сопруг ја удрил со глава во носот и дека се здобила со скршеница.

Рече дека ја удрил во глава и дека мисли дека и го скршил носот. Тогаш рекла и дека со години ја држел неговата осумгодишна ќерка затворена во стан на Звездара. Како што изјавила, осомничениот имал ќерка во брак со друга жена – вели изворот.

Како што се дознава, детето ниту зборува ниту оди.

По повод овој случај, Центарот за социјална работа Белград, отсек Звездара, соопшти дека во врска со случајот со запоставување на осумгодишно девојче во Мирјево, покренале постапка за одземање на родителското право на двајцата родители по нејзиното раѓање, но дека надлежниот суд подоцна донел решение дека за детето треба да се грижи таткото.

Како што е наведено во одговорот на Центарот за социјална работа, одделението Палилула, а потоа и одделот Звездара постапувале во случајот со малолетничката од нејзиното раѓање, кога од породилиштето каде што е родена алармирале дека родителите не се способни да се грижат за детето .

Откако овој човек, кој е осомничен за грозоморно дело, ќе биде лишен од слобода, ќе биде приведен по наредба на дежурниот заменик јавен обвинител на 24.03.2023 година, а во законскиот рок ќе биде сослушан за околностите на кривичните дела кои му се ставаат на товар, а потоа обвинителството ќе ја спроведе доказната постапка за што јавноста ќе биде навремено информирана.