Еве како изгледаше Лепа Брена на нејзината прва насловна страница, од тогаш поминаа повеќе од 40 години!(ФОТО)

Еве како изгледаше Лепа Брена на нејзината прва насловна страница, од тогаш поминаа повеќе од 40 години!

Се појави насловната страница на магазинот ТВ Новости од 1982 година, која ја красеше тогашната пејачка во подем Лепа Брена.

Српската пејачка Лепа Брена (62) е една од најголемите ѕвезди во регионот, а кариерата ја започна во далечната 1981 година со бендот Слатки грех.

Една година подоцна, таа се појави на нејзината прва насловна страница, која сега повторно се појави на површина.

Убавата Брена тогаш имала 21 година и позирала за неделните ТВ вести, а насловната страница можете да ја погледнете 

 Родена како Фахрета Јахиќ , во таа прилика проговори и за значењето на нејзиното име.

„Фахрета е име од турско потекло и значи „награда“ или „пофалба“. Ова случајно го научив од Турчин, доаѓаше во Брчко и продаваше некои работи, дури и пред да може така да се продава. Мислам тоа име совршено ми одговара и ја оцртува мојата вистинска личност. Многу сум горда на себе.Никого во животот не ценам и почитувам колку што се почитувам себеси.Се трудам никого да не потценувам,спремна сум да помогнам сите, без разлика дали некој е груб со мене, но јас многу се почитувам себеси“, изјавила тогаш таа.

Брена подоцна се омажи за поранешниот тенисер Слободан Живојиновиќ  и со него има два сина, Стефан и Виктор .

Пејачката и понатаму предизвикува воодушевување со својот изглед каде и да се појави.