ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА ХАОС НА ЗЕМЈАТА! Екстремни катастрофи погодија дури 7 земји: Сцените се ДРАМАТИЧНИ (ВИДЕО)

Екстремните временски услови викендов погодија бројни земји, што резултираше со човечки жртви и големи штети. Под напад беа САД , Франција, Германија, Авганистан, Индија, Чиле и Италија .

Торнадо предизвика проблеми во Тексас, поплави во Авганистан, екстремни горештини во Индија, а од друга страна рекорден студ во Чиле. Во САД, торнада ја погодија областа Хјустон, при што загинаа најмалку седум лица и беше исклучена струјата на речиси милион домови и деловни објекти.

Силно невреме со ветрови од 160 километри на час издувало прозорци и врати, а температурите во областа се искачиле на 32,2 степени Целзиусови.

Во Авганистан во поплавата што се случи во петокот загинаа најмалку 68 лица на западот на земјата. Во тешко погодената провинција Гор, беа уништени стотици хектари земјоделско земјиште, вклучувајќи го и главниот град Фероз Кох. Новите поплави дојдоа само седум дена откако повеќе од 300 луѓе загинаа во поплавите во северната провинција Баглан.

Со температурите во Индија кои надминуваат 45°C и се совпаѓаат со изборите до шест недели, експертите се загрижени дека здравствените ризици може да се зголемат поради редици и кампањи на отворено. Еден од кандидатите се онесвести додека им се обраќаше на гласачите на митинг во државата Махараштра минатиот месец.

Сатиш Кумар, 57-годишен возач на рикша, рече дека неговата работа страда поради жештините.

„Луѓето не излегуваат надвор, а пазарите се речиси празни“, тврди Кумар.

Сепак, Чиле се подготвува за најстудената есен во последните 70 години. Чилеанската влада издаде предупредувања за поголемиот дел од земјата и ја засили помошта за бездомниците кои се борат да преживеат на ниските температури.

Области во Италија, Франција и Германија беа делумно потопени бидејќи обилните дождови предизвикаа поројни поплави низ Европа. Германскиот канцелар Олаф Шолц во саботата ги обиколи поплавените подрачја откако беа поплавени домови, подруми, улици и автомобили. Властите во Сар велат дека такви поплави се случуваат само на секои 20 до 50 години.