Еве како убијците го намамиле Ранко да дојде до Рушањ: Претходно размениле 13 пораки, а договорот бил да се сретнат на бензинска пумпа

0

Ранко Радошевиќ (54), познат како Ескобар од Никшиќ, бил убиен во четвртокот околу 11 часот на бензинска пумпа во Рушањ со дури седум истрели од пиштол.

Стефан З.(28) и Лука В.(26), осомничени за убиство, денеска се уапсени во стан во Нов Белград заедно со 17-годишна девојка која била со нив.

Осомничените однапред договориле средба со Радошевиќ и на тој начин обезбедиле лесна мета.

– Според наодите од истрагата, тие му се јавиле на Ранко и му понудиле автомобил на продажба, со оглед на тоа што има многу автомобил. Со него размениле 13 пораки. Средбата била закажана во моментот кога влегле во кафулето и го застрелале – изјавил соговорникот од истрагата.

Потврдено е и дека Ескобар бил висок припадник на кланот Шкалјар, а извршителите работеле за Кавачки.

Да потсетиме, осомничените за убиството, судејќи според видеото од нивното апсење, биле многу опуштени. Според видеото што го објави српското МВР, може да се види дека тие имаат пиштоли на половината.

Двајца осомничени биле извадени од станот со лисици. И двајцата осомничени во моментот на приведувањето беа облечени во спортска облека.

Ранко Радошевиќ е убиен во четвртокот додека пиел кафе во кафулето на бензинската пумпа во Рушањ, кое го посетувал речиси секој ден. Камерите снимиле двајца напаѓачи облечени во црно со качулки и хируршки маски како влегуваат во барот, каде во тоа време имало најмалку 20 очевидци.

Тие испукале неколку истрели, по што еден од нив се приближил и од непосредна близина го застрелал во главата. Убиениот Радошевиќ, кој е познат и како Ескобар, наводно бил водач на кланот Никшиќ кој тесно соработува со кланот Шкалјар.

Неговото име се споменуваше и по апсењето на Вељко Беливук, кога едно од пронајдените возила беше одведено кај Радошевиќ.