ЕВЕ ШТО ГИ НАТЕРА МИЛИЈАРДЕРИТЕ да седнат во „ЛИМЕНАТА КАНТА“ со 6 метри без столици и да се спуштат на дното на океанот

Целиот свет нетрпеливо чекаше вести за подморницата Титан и нејзините пет патници, а вчера и официјално беше објавено дека екипажот загинал како последица на експлозијата на подморницата.

Се сомневаат дека подморницата Титан експлодирала и дека 5 патници загинале, објавија вчера официјални лица, а пренесоа и сите светски медиуми. Светот се прашува што ги натера милијардерите да седнат во „лимена канта“ долга 6 метри без клупа или тоалет и да се спуштат на дното на океанот?

Бизарноста е голема кога се знае и дека билетот за овој потфат го платиле по 250.000 долари по глава?!

Богатите луѓе бараат опасни возбудувања и откако постигнале нешто толку невозможно како трајната финансиска благосостојба – сега им треба нешто екстремно за да ги „подигне“, изјави за Дејли Меил д-р Скот Лајонс, психолог чии клиенти вклучуваат некои од најбогатите во светот.

Еден од патниците, Хамиш Хардинг, летал во вселената пред да влезе во Титан, додека пред тоа бил на Монт Еверест. Психологот тоа го објаснува како потреба богатите луѓе да се докажат, а тоа можат да го направат само ако си дозволат нешто за што повеќето луѓе не можат ни да сонуваат.

Д-р Лајонс рече дека богатите го бараат „тоа чувство да се биде жив“, бидејќи „финансиски се безбедни, па сега бараат ризик на друго место“.

Ултра богатите луѓе обично се ориентирани кон ризик, што веројатно е она што ги доведе до таков голем успех.

„Луѓето ќе бараат повеќе возбудувања ако се склони кон досада. Како што станувате поекстравагантни во животот, работите стануваат помалку возбудливи. Барате новина бидејќи работите ви се лесно достапни“, тврди д-р Лајонс.

Екипажот на исчезнатата подморница Титан го вклучува британскиот милијардер Хамиш Хардинг, со нето богатство од 1 милијарда долари, кој се збогатил со продажба на приватни авиони и има три Гинисови рекорди за минати екстремни патувања.

Пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд (48) со седиште во Велика Британија и неговиот 19-годишен син Сулеман исто така биле на Титан. Сестрата на повредениот бизнисмен за странските медиуми изјави дека Сулеман не сакал ниту да патува со својот татко, но сепак си ја исполнил желбата и седнал во Титан и покрај големиот страв.

Семејството Давуд е меѓу најбогатите во Пакистан, но има силни врски со Британија, а Шахзада живее во куќа со шест спални соби вредна 3,3 милиони фунти.

Четвртиот патник е Стоктон Раш, чие богатство се проценува на 12 милиони долари, додека петтиот патник – ветеран на француската морнарица – вреди 1,5 милијарди долари.