ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: Тоа може да биде знак на ИНФЕКЦИЈА, а има ЕДНОСТАВЕН начин да го РЕШИТЕ

0

Акумулацијата на овие супстанции може да предизвика бела боја.

Белиот јазик може да загрижува бидејќи не е нормална состојба, но најчесто е безопасен. Има случаи кога белата боја може да биде предупредување за инфекции. На површината на јазикот имаме мали испакнатини наречени папили и тука се складираат честичките од храната, бактериите и мртвите клетки.

Акумулацијата на овие супстанции може да предизвика бела боја. Со редовно отстранување на отпадот од јазикот, можете да го „чистите“ и да вршите постојана детоксикација на телото. Чистењето на јазикот ја подобрува чувствителноста на пупките за вкус, го освежува здивот и спречува појава на кариес, плаки и болести на непцата.

Зошто јазикот може да биде бел?

Белиот јазик може да биде показател за разни болести или за последиците од крајот на третманот. Состојбата на јазикот отсекогаш се користела за дијагностицирање на болести во телото. Јазикот ни покажува дека нешто не е во ред со телото пред почетокот на болката и може да открие присуство на болест.

Едно време, древните исцелители верувале дека пациентот не е целосно излечен додека јазикот не изгледа здрав, дури и ако сите симптоми на основната болест веќе исчезнале. Создавањето бела или друга плакета на јазикот може да биде предизвикано од многу нешта, но најчесто е поврзано со нашата дентална хигиена. Работи како сува уста, температура, пушење, алкохол, дишење преку уста, антибиотици и слично може да предизвикаат бел јазик.

Тоа може да биде и знак за ослабен имунитет или недостаток на некои витамини и минерали во организмот. Доколку имате други симптоми како болка и печење, подобро е да се консултирате со вашиот лекар доколку ви треба дополнителен третман.

Совети за чистење и дезинфекција на јазикот

Постојат трикови кои можат да ви помогнат природно да го исчистите и дезинфицирате јазикот. Ова ќе помогне да се подобри здравјето на непцата, па дури и на забите.

1. Четка за заби

За да ги отстраните мртвите клетки и бактериите кои го предизвикуваат вашиот бел јазик, обидете се нежно да го четкате јазикот со четка за заби од основата до врвот на јазикот. Не притискајте премногу и одвојте време, исто така не заборавајте да го четкате јазикот додека ги миете забите, тоа е исто толку важно за вашето орално здравје, пишува Brightside.

2. Средство за дезинфекција на устата со билки и сол

Земете една лажица сушена камилица, една лажичка нане и една кафена лажичка жалфија и истурете 4 чаши зовриена вода. Почекајте супата да се излади и процедете. Потоа додадете една лажица сол во супата. Направено! Исплакнете ја устата со ова природно средство за миење уста два пати на ден по миењето на забите за да ги видите резултатите на јазикот .

3. Користете стругалка за јазик

Како четка за заби, стругалката за јазик може да се користи и за отстранување на бактериите исто како што ги отстрануваме од забите со четкање. Бактериите и мртвите клетки се акумулираат на површината на јазикот, па со оваа метода во суштина ги ’отстрануваме’ од јазикот. Правилниот начин да го користите е да го ставите на задниот дел од јазикот и да го повлечете кон врвот на јазикот. Исплакнете ја стругалката и можете да го повторите овој метод на чистење неколку пати.