ЕКСЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ – Човекот на кој Садам Хусеин му признал: “Го презирал Бин Ладен и имал многу поголем непријател од АМЕРИКА”

0

ФБИ го испрати Џорџ Пиро да истражи дали е вистина сè што Буш јавно тврдеше: дека Ирак има оружје за масовно уништување.

Разговарале по седум часа на ден, Садам му рекол дека го запознал подобро од неговите два сина. Во пресрет на 20-годишнината од американската инвазија на Ирак, Си-Ен-Ен објави интервју со до неодамна агентот на ФБИ Џорџ Пир, кој разговараше со Садам Хусеин секој ден во текот на седум месеци по соборувањето и апсењето на ирачкиот диктатор. Пиро е избран затоа што добро зборува арапски, неговите родители се либански христијани.

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја започна инвазијата на Ирак на 20 март 2003 година со образложение дека земјата има оружје за масовно уништување и е сојузник со Ал Каеда. Во декември 2003 година, тие го пронајдоа Садам во дупка во близина на Тикрит и го испрашуваа со месеци. Тој беше осуден на смрт за злосторства против Курдите и шиитите во 1970-тите и 1980-тите години и беше обесен во декември 2006 година.

ФБИ го испрати Џорџ Пиро да разговара со Садам, со цел да истражи дали е вистина сето она што Буш јавно го тврдеше: дека Ирак има оружје за масовно уништување и дека бил оперативно вклучен во нападот на Ал Каеда врз САД на 9/ 11. Една година по нападот врз њујоршките близнаци, мнозинството Американци, според анкетата на „Пју рисрч“, тврдеа дека Садам ја помагал Ал Каеда, „иако немаше ни трошка убедлив доказ за тоа. Ниту, пак, имал оружје на масовно уништување, како што тврдеа американските официјални лица“, пренесува CNN.

Лажни претпоставки за војна

Разговорите со Садам потврдија дека „војната се водеше под лажни изговори“, што доведе до „конфликт во кој загинаа илјадници американски војници и стотици илјади Ирачани“.

Џорџ Пиро го напушти ФБИ минатата година и сега пишува книга за Садам. „Пред инвазијата на Ирак, имаше функционери во Министерството за одбрана кои тврдеа дека Ирак е оперативно вклучен во 11 септември, и моравме да утврдиме дали тоа е вистина. Тоа беше нашата втора најважна задача. Првата беше програмата на Ирак за масовно уништување“, рече Пиро. Му рекоа дека има една година, па не мора да притиска. Џорџ Пиро веќе беше во Ирак, тврдеше дека е експерт за Блискиот Исток, се обидуваше да дознае што повеќе за да не може Садам да го лаже. Садам прво бил испрашуван од ЦИА, а потоа седум месеци бил единствениот испрашуван од Пиро. Тој откри дека не постоело оружје за масовно уништување и дека Садам го презирал само Осама бин Ладен, водачот на Ал Каеда.

Каков беше прегледот? Штом му кажал на Садам дека се вика Џорџ Пиро, овој веднаш му рекол: „Ти си Либанец“. Тој одговори дека неговите родители се Либанци, а Садам тврдеше: „Ти си христијанин“. Садам ги сакаше Либанците и Либанците го сакаа него. На почетокот Пиро го видел наутро, свечените прегледи биле еднаш или двапати неделно по неколку часа. Но, со текот на времето, тој почна да поминува се повеќе и повеќе време сам со него, од пет до седум часа секој ден, плус формално испрашување еднаш или двапати неделно.

Првата цел беше само да го натераат да зборува, па зборуваа за се од историја, уметност, спорт до политика. Постепено се отвори. Садам му откри дека не го сака Осама бин Ладен и дека не верува во идеологијата на Ал Каеда бидејќи нејзината цел е создавање на исламска држава во целиот арапски свет. „Садам немаше желба да ја предаде власта. Тој се пошегува на сметка на Осама бин Ладен велејќи: „Како можеш да му веруваш на некој со таква брада?!“ И другите уапсени Ирачани потврдија дека нема оперативна врска со Ал Каеда. Садам му рекол дека е императив да се открие на што е фокусирана Ал Каеда, за да можат да манипулираат со нив.

Опседнат со историјата

Садам сакаше да се смета за еден од најголемите арапски лидери во историјата. Тој се сметаше себеси за третиот најголем воин во арапската историја, по Пророкот Мухаммед и воинот и ослободител на Ерусалим од страна на крстоносците, Саладин. Тој беше многу секуларен, се залагаше за арапски национализам против исламистите. Неговиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Тарик Азиз, бил Калдејец, католик. Најголем дел од персоналот во неговите палати и претседателски канцеларии биле христијани, тврди Пиро.

Садам го погоди кога на телевизија виде дека Ирачаните го слават неговиот 67-ми роденден што не беа принудени официјално да го прослават тој роденден како порано. Агент на ФБИ му донел колачиња кои мајка му ги подготвила. Тоа му го подигна расположението. Така се зближија. Им требаа пет месеци да ја осмислат темата за оружје за масовно уништување. Во јуни 2000 година, Садам одржа говор во кој рече дека Ирак има оружје за масовно уништување. Ако го немал, зошто го рекол тоа? Поради Иран, Садам му објаснил. Неговиот најголем непријател не беа САД или Израел, туку Иран, двете земји водеа војна осум години во 80-тите. Најголемиот страв на Садам беше дека Иран ќе ги нападне ако откријат колку Ирак стана слаб и ранлив по долготрајните американски санкции.

Садам долго време не веруваше дека САД ќе извршат инвазија, мислеше дека таа ќе биде ограничена на воздушни напади како во 1998 година, но до октомври или ноември 2002 година сфати дека војната е неизбежна. Тој побара од армијата да се подготви за две недели конвенционално војување, по што тие ќе започнат бунт и герилска војна. Зборуваа за инвазија на Кувајт и гаснење на Курдите. Пиро го составил извештајот што бил основа на судењето на Садам. Дваесет години подоцна, големото прашање е – дали сето тоа вредеше? Во Ирак, стотици илјади невини луѓе загинаа во граѓанската војна. „Ал Каеда не беше присутна во Ирак за време на Садам, но по американската инвазија, во Ирак се појави моќен огранок на Ал Каеда, кој на крајот се претвори во ИСИС. Сунитско-шиитски конфликти отсекогаш постоеле на Блискиот Исток и тоа несомнено ја засили војната во Ирак и се прошири во Сирија“, според CNN.  

Садам беше диктатор и криминалец, но во исто време ја контролираше сложената ситуација во Ирак. Пиро одговара дека тоа е многу тешко прашање. Садам е еден од најбруталните диктатори на нашето време и е одговорен за некои од најужасните злосторства во историјата. Но, од друга страна, му порача дека Американците немаат поим колку е тешко да владеат со Ирак. „И тогаш се прашувате дали вредеше. Како агент на ФБИ, за среќа, не бев во позиција да размислувам за тоа или да се фокусирам на тоа; Мојата работа беше да испрашувам“, одговара до неодамна агентот. На прашањето за иднината на Ирак, тој вели дека не е премногу оптимист, бидејќи на Ирак му треба лидер кој го става Ирак на прво место. „Тоа беше единственото нешто што го направи Садам – ​​тој го ставил Ирак на прво место, во извесна смисла, и консолидираше сè заедно“.