ЕКСКЛУЗИВНИ ДОКУМЕНТИ – Малите помагачи на Путин: Како Кремљ ја финансираше АфД и го запре извозот на оружје во Украина

0

Кој е Владимир Сергиенко, човекот задолжен за врската меѓу Москва и германската екстремна десница?

Претставниците на АфД во Бундестагот додека подготвувале тужба против германската влада поради испорака на оружје во Украина, очекувале финансиска помош од Москва, пишува германски Шпигел. Најраспространетиот германски неделник и истражувачки портал „Инсајдер“ дојде до документи кои ја докажуваат новата поврзаност на екстремната десница АфД со Русија.

Активистот Владимир Сергиенко (52) живее во Берлин и работи за претставникот на АфД, Еуген Шмит но според документите тој всушност е врска меѓу Москва и германската екстремна десница. Роден е во Украина за време на Советскиот Сојуз, а во времето кога добил германско државјанство, германските власти знаеле само дека има украински пасош. Три месеци по руската инвазија на Украина, тој почна да користи руски пасош. Тој одлично зборува руски, често се појавува на руската телевизија. Сергиенко отпатува неколку пати во Москва барајќи пари за тужбата на АфД со цел да се одложи испораката на германско оружје во Украина, според Шпигел. Весникот добил документи, пораки и електронска пошта од вработени и активисти на АФД. Еден петок во март, два дена по слетувањето на московскиот аеродром Внуково, Владимир Сергиенко контактирал со мистериозна личност. Во Москва сум, му напиша на руски. Се гледаме следната недела, одговори непознатиот. Следниот месец, кога Сергиенко повторно се нашол во Москва, повторно стапил во контакт со истата личност. Се договориле да се сретнат во 15 часот во кафуле. Дали ќе му нарача десерт? „Не, ќе пијам чај“, дојде одговорот.

Тоа би можело да биде руски шпион, осомничени европските разузнавачки служби. Врз основа на списокот на повици, може да се види дека ова лице комуницира со мобилен телефон што го користи речиси исклучиво за разговори со Сергиенко. Ова е вообичаена тактика за прикривање што ја користат руските разузнавачки служби.

Сергиенко не зборуваше само за колачи и чај со странецот. „Дали се случи нешто во врска со активните мерки? Mистериозниот контакт го праша Сергиенко неколку недели подоцна. „Не е лесно, но стигнуваме таму“, беше одговорот. Терминот „активни мерки“ Русија го користи за дезинформации и пропагандни кампањи кои се обидуваат да влијаат на политиката на другите земји. Една таква операција би можела да биде тужба на екстремната десница AfD против владата на Олаф Шолц.

Документите покажуваат дека АфД се надевала на руска помош за да ги тужи за испорака на оружје за Украина. Сергиенко му испраќа пораки на својот контакт дека и „финансиската поддршка“ би била добредојдена. Во документите тој отворено ја кажува целта на акцијата: „Владата треба да си ја отежне работата. Тоа е вин-вин ситуација“. Дури и ако загубат на суд, испораката на германските тенкови може да биде одложена за месец или два.

Според документите, АфД сакала да ангажира реномирана адвокатска канцеларија која наплаќа 450 евра на час за да поднесе тужба против германската испорака на оружје. Веројатно би биле потребни 25.000 евра месечно за правни трошоци плус уште 10.000 евра, се вели во комуникацијата со Москва.

Четири месеци подоцна, АфД всушност поднесе тужба против владата. На 4 јули, пратеничката група на екстремно десничарската германска партија поднесе тужба до германскиот Уставен суд, тврдејќи дека владата на Олаф Шолц не требало да испорачува тенкови и друга воена опрема во Украина без согласност на Бундестагот. Пратеникот на АфД, Стефан Бранднер, потсети дека до неодамна во Германија важеше правилото да не се испраќа оружје во воените и кризните области.

Долго време се вели дека членовите на екстремно десничарската Алтернатива за Германија ги негуваат врските со Русија. Уште во 2017 година, Шпигел и други медиуми објавија документи од Русија кои покажаа дека Москва има големи надежи за младиот политичар на АфД, Маркус Фронмаер. „Ќе имаме свој апсолутно контролиран претставник во Бундестагот“, пишува во еден од прислушуваните документи. Партијата побара „материјална и медиумска поддршка“ за изборната кампања на Фронмаер. Но, Фронмаер негираше сè. И денес е во Бундестагот.

Се чини дека Владимир Сергиенко е еден вид посредник меѓу АфД и Москва, пишува Шпигел. За блискоста на Сергиенко со Русија говори и фактот што тој во последните три години патувал во Русија дваесетина пати. Тој полета за Москва еден ден пред руските трупи да ја нападнат Украина. Оттогаш, тој ја посети Русија најмалку 17 пати, најмногу преку Турција.

Владимир Сергиенко често се појавува на руската државна телевизија, украинските власти неодамна го ставија на списокот на лица и институции под санкции поради нивниот непријателски однос кон Украина. Во исто време, Сергиенко, како член на персоналот на пратеникот на АфД, Еуген Шмит, има непречен пристап до зградата на федералниот парламент во Берлин. Шпигел ја реконструираше мрежата на контакти на Сергиенко, кои вклучуваат и други проруски активисти во Германија, од кои еден е Јирген Елсесер, уредник и издавач на екстремно десничарското списание Компакт и обожавател на Путин. На конференцијата Елсесер „Мир со Русија“, планирана за есен, Сергиенко треба да биде еден од главните говорници. Без санкции, без оружје, без војници на НАТО“, стои во поднасловот на конференцијата.

Сергиенко има особено блиски врски со Улрих Оеме, член на АфД во источната германска покраина Саксонија. Тој член на АфД го вработил во неговата изборна единица додека беше пратеник во Бундестагот меѓу 2017 и 2021 година. Оеме е еден од најистакнатите обожаватели на Путин меѓу политичарите на АфД, според Шпигел. Неколку месеци по инвазијата на Путин на Украина, тој, Шмит и други членови на АфД го основаа Здружението за одбрана од дискриминација против руските Германци и граѓаните што зборуваат руски во Германија (ВАДАР). Нивната цел е борба против наводно раширената „русофобија“ во Германија, но и негирање на руските воени злосторства.

Сергиенко одржува контакти со бројни руски претставници, меѓу кои и Марија Бутина, која беше осудена во САД како агент на Москва и депортирана во Русија. Меѓу неговите контакти се важни пропагандисти како Маргарита Симонјан, шеф на телевизискиот канал РТ и Владимир Соловиев од руската државна телевизија. Според руските документи до кои дојде Шпигел, се чини дека Сергиенко не само што често патувал во Москва, туку има и стан таму, во московската област Замоскворечие.

Кога патува за Москва, Сергиенко често го користи својот руски пасош, сериски број 76-7509293, издаден три месеци по почетокот на војната. Кога добил германско државјанство во ноември 2022 година, ги известил официјалните лица само дека има украински пасош. Новите документи од Русија фрлаат ново светло на податоците на германската гранична служба: кога Сергиенко се вратил од патување во Русија во април, цариниците откриле 9.000 евра во кеш. Во јуни повторно го запреле и повторно откриле дека во багажот носи 9.000 евра. Само под границата од 10.000 евра што мора да се регистрира. Дали парите биле наменети за операција за проширување на руското влијание во Германија? Дали проектот за кој Сергиенко собра пари во Русија е всушност тужба на АфД? Шпигел не дава дефинитивни одговори. АфД ја негира врската, но сомнежите остануваат.