Експлозии одекнуваат низ Багдад поради ракети истрелани кон американската амбасада

0

Во раните утрински часови, најмалку три ракети беа истрелани врз зградата на американската амбасада во Багдад, погодувајќи ја областа каде што се наоѓаат зградите на ирачката влада и дипломатијата.

Американски воен претставник изјави дека се издадени предупредувања за опасност, најверојатно поради силината на ударот, и потврди дека проектилите паднале во близина на американската амбасада и базата „Унион III“, каде се стационирани војниците на меѓународната анти-екстремистичка коалиција.

Веднаш не е јасно дали системите за противвоздушна одбрана на амбасадата се активирани или дали има штета, пренесува Ројтерс.

Во меѓувреме, американските сили во воените бази во Ирак и Сирија се соочија со повеќе од 70 напади од средината на октомври за кои одговорност презеде чадор-организацијата на вооружените групи ирачки шиитски муслимани.

Ниту една група сè уште не ја презела одговорноста за нападот во петокот врз американската амбасада, кој се случи околу 4 часот утринава.

На социјалните мрежи се појавија видеа од експлозии и сирени, додека корисниците пишуваат дека се слушнале најмалку 10 или 12 од нив.