Екстремното лето никогаш не започнало толку рано, горат шуми, се затвораат туристички атракции, поплавени писти, асфалтот се топи на +40 од Сахара

Додека голем дел од Европа се бори со топлотни бранови, температурите во ОК во просек за два степени пониски од очекуваното.

Екстремните временски температури низ Медитеранот започнаа порано од вообичаено оваа година. Почетокот на летото го одбележаа топлотни бранови во Грција, Турција и Кипар, додека Мајорка истовремено се бори и со големи поплави. Метеоролозите најавуваат дека тоа би можело да биде само почеток на екстремите на претстојното лето, пишува The Telegraph .

Грција минува низ најраниот топлотен бран кој е забележан со температури од 43 степени Целзиусови забележани на централните и јужните метеоролошки станици оваа недела. Таму сите температури кои надминуваат 38°C се сметаат за топлотен бран, а овој несезонски топлотен бран е предизвикан од јужните ветрови кои носат топлина и прашина од Северна Африка.

Властите ги затворија училиштата и градинките, како и популарните туристички атракции како што е Акропол во Атина. Метеорологот Панос Јанопулос за државната телевизија изјави дека овогодинешниот прв бран сигурно ќе влезе во историјата бидејќи температурите никогаш не надминале 40 степени Целзиусови пред 15 јуни.

Во Турција температурите се за 8 до 12 степени повисоки од сезонската норма, што предизвика шумски пожари. Еден од нив го зафати одморалиштето Олимп, каде за неколку часа изгореа дрвени куќи. Слична ситуација во Кипар доведе до евакуација на три села во областа Пафос бидејќи шумските пожари брзо се шират низ сувите ливади.АД

Во меѓувреме, аеродромот Мајорка, трет по големина во Шпанија, мораше да се затвори на 11 јуни, откако обилните дождови ги поплавија пистите и навлегоа во зградите на терминалот. Невремето и обилните дождови беа предизвикани од еден вид бавна бура, позната како „depresión alasada en niveles altos“ (ДАНА), која следеше по период на високи температури во Шпанија.

Додека голем дел од Европа се бори со горештините, во Велика Британија се забележува просечно два степени поладно од очекуваното овој месец. Иако на метеоролозите им е тешко да го предвидат времето со недели однапред, сезонската прогноза заснована на регионални податоци и месечни показатели може да ни даде добра идеа за тоа што да очекуваме.