Ердоган за прв пат се појави на настанот откако му се слоши на 25 април: Еве што му се случи!

0

По совет на лекар, тој пропушти неколку кампањи, но на 27 април учествуваше на видео конференција на церемонијата за испорака на нуклеарно гориво на нуклеарната централа Акују

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган , за прв пат, откако се појавија информациите за неговата болест, лично се појави на настан, пренесува РИА Новости.

Турскиот лидер го посети Технофест – фестивал на воздушната технологија во Истанбул. Тој беше придружуван од сопругата Емине, како и претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, кој со сопругата Мехрибан ја посети Турција и премиерот на Владата на национално единство на Либија, Абдулхамид Дбеиба.

Тие се возеа до сцената со електричен автомобил. На фестивалот, кој се одржува на територијата на поранешниот меѓународен аеродром Ататурк, беа претставени различни воени авиони и хеликоптери, беспилотни летала и друга опрема на турските воздухопловни сили.

На аеродромот се одржуваат и воздушни шоуа. На Ердоган му се слоши на 25 април, кога даваше интервју во живо за локалните ТВ канали. По долга пауза, претседателот излезе во етер и објави дека има стомачен грип.

По совет на лекар, тој пропуштил неколку кампањи, но на 27 април учествувал на видео конференција на церемонијата за испорака на нуклеарно гориво за нуклеарната централа Акују, а следниот ден отишол на интернет за да присуствува на церемонијата на отворање на нов мост во градот Адани.