Ердоган: Мобилизирани сите ресурси во 11 провинции погодени од земјотресот

Заедно со изградбата на речиси 200.000 куќи во провинциите, ќе се изградат уште 70.000 куќи во селата погодени од земјотресот во рок од една година, рече Ердоган.

Туркије ги мобилизираше сите свои ресурси и средства за да ги спроведе услугите за сместување и егзистенција за жртвите од земјотресот по смртоносните земјотреси на 6 февруари што ги погодија јужните провинции, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган во вторникот.

„Во рок од една година, земјата ќе ги оживее селата и градовите погодени од земјотресот, а вкупно 70.000 куќи ќе бидат изградени во селата погодени од земјотресите во Кахраманмараш, кои ќе им бидат предадени на нивните корисници“, рече Реџеп Таип Ердоган на брифингот во јужната провинција Османије.

Новите згради освен приземјето нема да бидат повисоки од три или четири спрата, додаде Ердоган.

Над 271.000 персонал, вклучително и персонал за пребарување и спасување, беа испратени во регионот за сите услуги, вклучително и напорите за пребарување и спасување и безбедноста откако земјотресите го погодија регионот, рече тој.

Претседателот истакна и дека се поставени вкупно 300.000 шатори и во моментов 865.000 наши граѓани се сместени во шатори, а 23.500 граѓани се во контејнери.

Околу 376.000 наши граѓани престојуваат во студентски домови поврзани со Националното Министерство за образование и Министерството за млади и спорт, додаде тој.

„Над 1,1 милион згради се проверени во регионот. Утврдено е дека 458.000 независни делови од 139.000 згради се урнати, пред рушење и сериозно оштетени“, нагласи Ердоган.

Над 13 милиони луѓе се погодени од земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во Кахраманмараш и погодија уште 10 други провинции – Хатај, Газиантеп, Малатија, Адијаман, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Шанлиурфа и Елазиг.

Според последните официјални податоци, повеќе од 41.000 луѓе загинаа во земјотресите во јужна Туркије на 6 февруари. Илјадници други беа повредени.

ТРТ Балкан