Ескобар: Сакаме формално признавање на Косово од Србија

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека се согласува со изјавата на помошникот државен секретар на САД, Џејмс О’Брајан, дека Србија со признавањето на царинските документи и регистарски таблички направила два важни чекори кон признавањето. на Косово.

„Да, би се согласил со Џим (О’Брајан) и тој е во право за тоа. Сега, она што сакаме е тие да бидат трајни и сакаме да бидат формални“, рече Ескобар во интервју за Гласот на Америка (српско издание).

Тој рече и дека САД се загрижени поради фактот што владата на Косово не ги третира како партнер и не работи за регионалната безбедност.

„… Мислам дека нашите јавни изјави се индикативни за тоа како се одвиваат односите на дипломатско и политичко ниво. Значи, ние сме загрижени поради фактот што владата на Косово не третира како партнер. Тие не се консултираат со нас. Тие не работат со нас на регионалната безбедност. И што е најважно, тие прават работи кои се чини дека го поткопуваат дијалогот во кој САД се целосно вклучени“, рече Ескобар.