Заборавената кралица на Киев има важна лекција за Макрон: Таа помогна да се обликува Европа каква што ја знаеме, ќе може ли и тој?

Малку се историски личности кои подобро од Ана би посведочиле дека местото на Киев е во центарот, а не на периферијата на европската приказна.

Многумина веќе заборавија на кралицата Ана, чија приказна најдобро открива колку долго Киев ја обликувал Европа и е добар показател дека Украина не треба да се држи настрана. Ана од Киев или Ана Јарославна беше многу успешна и незаслужено заборавена кралица на Франките од 11 век, која денес сигурно би имала тешки зборови за нејзиниот наследник на чело на Франција, претседателот Емануел Макрон.

Како што пишува Политико, Ана сигурно „би била ужасната ако некој гнасен Франк кој гризе репка, сега да има храброст да сугерира дека високо софистицираната цивилизација на Киев е „најверојатно со децении“ оддалечена да стане дел од паневропскиот политички проект, како што го претставува ЕУ“.

Всушност, има малку историски личности кои би посведочиле подобро од Ана дека местото на Киев е во центарот, а не на периферијата на европската приказна. Сега е јасно дека голем дел од Западна Европа ќе ја одложи кандидатурата на Украина за пристапување во ЕУ, но некои перспективи за Ана и нејзиниот свет сега се клучни.

Во бракот со кралот Хенри I во Ремс во 1051 година, Ана направила чекор назад. Принцезата го остави својот импозантен, блескав роден град со повеќе од 400 цркви и легендарната златни врати, за да живее во интелектуално милје поинфериорно од своето.


Макрон веќе се најде во центарот на приказната околу Ана

На прес-конференција во Версај во мај 2017 година, рускиот претседател Владимир Путин ја поздрави „руската Ана“ за воспоставувањето на корените на француско-руските односи. До него, францускиот претседател весело се смешкаше и гледаше во камерата, несвесен дека оваа изјава предизвика негодување во Киев.

Украинскиот претседател тогаш Петро Порошенко изјави дека Русија ја краде Ана „пред цела Европа“ и ја става во сопствената историја. Украинците сакаат да истакнат дека Киев ги контролирал земјите од Балтикот до Црното Море во времето на Ана, долго пред Москва да излезе на сцена.

Дури и самата Ана веројатно не би била задоволна со фактот дека тоа е Путин, кого Политико го опишува како „бандит од балтичкиот брег кој фрла ракети и беспилотни проектили кон нејзиниот сакан Киев“. Иако според сите извештаи таа била богобојазлива и сочувствителна кралица, не би изненадило многумина ако тивко го задуши својот непријател или да го фрли неговото тело.

Но, да се вратиме на конференцијата. Макрон дипломатски се обиде да ја поправи таа штета за време на посетата на Порошенко на Франција (а потоа клекна пред статуата на Ана). Во тоа време, Макрон забележа и како Ана од Киев покажа дека односот меѓу Киев и Париз е „закотвен во длабочините на минатиот милениум“. Но, дали Макрон навистина ја научи лекцијата?

Ако тој штотуку сфати дека Русија и Украина се расправаат за степенот до кој нивните модерни нации се навистина наследници на Киевска Русија, тогаш тоа всушност не е тоа. Политико наведува дека лекцијата на Ана за – визијата за Европа е многу поважна.

Европска принцеза

Многумина не знаат каква забавна митологија ја опкружува Ана. Некои велат дека таа го зела познатото словенско евангелие од Ремс во својот багаж по бракот со Хенрик. Сега тоа е непроценливо француско национално богатство. Во многу биографии се наведува и дека отмената принцеза од Киев била толку преплашена од гнасните Франки што и била заслужна за воведувањето на бањите. Трети, пак, цитираат писмо до нејзиниот татко, во кое таа се жали на бројни француски пропусти – од неписменост до јадење жаби.

Иако ова се претежно романтични фикции за Ана, овие приказни имаат солидна логика. Речиси е сигурно дека била добро образована и знаела грчки јазик, наука и литература. На образованите луѓе на Западот, кои не знаеја за ништо друго освен за црковен латински, информации за даноци и добиток, кралицата на Истокот мора да изгледа како да потекнува од друга планета, според Политико.

Нејзиното потекло е од клучно значење за разбирање на овој необичен владетел. Нејзиниот татко бил Јарослав Мудриот, големиот војвода од Киев, кој бил познат по својата љубов кон книгите. Донел библиотекари да ги преведуваат грчките текстови. За време на неговото владеење била завршена катедралата Света Софија со 13 куполи, која и денес е главното обележје на Киев, а во неа можете да најдете фреска за која се верува дека ја прикажува младата Ана. Јарослав исто така бил одличен кодификатор на законите и директно се справуваше со најгрозоморните злосторства.

Меѓутоа, мајката на Ана открива дека во оваа приказна има повеќе од обична средба на православниот исток и латинскиот запад. Принцезата Ингегерд, која подоцна била канонизирана, била ќерка на првиот христијански крал, Швеѓанецот Олоф Скоткоунг, што е потсетник на киевското викиншко потекло. Ана е дел од скандинавското наследство на континентот, а нејзиниот татко се појавува во нордиските саги како Јарослав Слепиот, веројатно благодарение на раната од стрела.

Киев помогна да се обликува Европа

Другите ќерки на Јарослав биле венчани во норвешкото, унгарското и англиското кралско семејство. Тој првично се обидел неуспешно да ја ожени Ана за светиот римски (германски) монарх Хенри III, а ова брачно маневрирање го привлече интересот на франкискиот владетел Хенри I. Една од најпопуларните теории е дека, по одбивањето на Ана од страна на Хенри III, во средината на 11 век почна да формира еден вид киеванско-француско-полски фронт против Германците. Ова е секако можно, но поголемата слика е јасна – Киев помогна да се обликува Европа.

А Ана секако ја исполни својата кралска должност. Таа му даде на Хенри наследник – и го воведе грчкото име Филип меѓу западните кралски семејства. Таа, исто така, се чини дека била активна во управувањето со нацијата. Текстуалните докази покажуваат дека таа не била кралица која би седела затворена во кула со своите таписерии.

Всушност, изненадувачки е колку франкиски повелби биле потпишани во присуство на кралицата или со нејзина согласност. Голем дел од нивната содржина е всушност здодевна: монасите и кралските службеници се расправаат за бизнисот со говедско месо или за сметките за донации во црквата. Но, едно е сигурно, учеството на кралицата им даде кредибилитет на државните работи. Во малку ласкаво писмо до „славната кралица“, самиот Папа вели дека слушнал дека „машката моќ на доблест престојува во нејзините женски гради“, пишува Politico.

Државништво

Нејзината државничка способност се покажала како пресудна во 1060 година, кога здравјето на Хенри било во опасност, па тој му го доверил на надрилекариот доктор Жан Глувиот. Тој му препиша на Хенри прочистување за црева со што го уби. Тој се обидел за смртта на владетелот да ја обвини водата што кралот ја пиел спротивно на неговиот совет, но очигледно е дека го отрул својот монарх. Ана тогаш сигурно мислела дека со себе требало да донесе лекар од Исток.

Смртта на Хенрик дојде во опасно време. Кралството било несигурно слабо, а најстариот син на Ана, Филип, имал само осум години. Но, хартиените докази сугерираат дека кралицата на Киев го консолидирала кралството. Значајно е што Ана и Филип I и двајцата беа наречени „кралеви“, а од двајцата, само Ана можеше да донесува одлуки. Сепак, Филип на крајот напредувал и го добил прекарот „Заљубениот“, што би сугерирало дека тој уживал во своето долго владеење многу долго време.

Сепак, и покрај нејзината навидум успешна интеграција меѓу Франките, постојат знаци дека тие никогаш целосно не ја прифатиле како своја. Интересно е и тоа што потписот го задржала на кирилица. Папата никогаш не навести дека има проблем со нејзиното православно потекло, но нејзината посветеност на црквата зрачи со јазикот на нејзината изворна вера. Дева Марија и Јован Крстител ги нарекува словенски термини.

Децении далеку од ЕУ?

Политико наведува дека „болно е очигледно каде се движи политиката на ЕУ“. И покрај тоа што Украинците под знамињата на ЕУ во војната против Путин покажаа дека се подготвени да ги положат животите за основните слободи, Брисел нема да им дозволи така лесно да влезат во ЕУ. Кратковидната француско-германска оска, која ја гледа ЕУ како земјоделско и автомобилско лоби, а не како политички идеал, пишува Политико, ќе инсистира на тоа дека Украина е премногу несигурна, сиромашна и корумпирана за да биде примена како земја-членка.

Се разбира, ќе бидат потребни реформи и реконструкција, но инсистирањето на Макрон дека Киев е „децениски“ подалеку од ЕУ, открива раширена предрасуда дека Украина едноставно не е Европа. Приказната на Ана сугерира нешто сосема друго и бара поголема понизност од Западот. Киев е во срцето на европската сага, би рекла Ана. Како прва жена регент, кралицата од Исток веројатно ја држела ослабената Франција заедно за нејзиниот син Филип I.

Многумина се надеваат дека пристапот на Украина во ЕУ нема да трае со децении. Путин уште во февруари требаше да го заземе Киев за само неколку дена, но ако беше жива, Ана веројатно ќе му кажеше дека тоа нема да се случи. Ѕидовите на нејзиниот татко би издржале.