Зад него стојат 2 неуспешни бракови, 9 деца и морничави ДЕТАЛИ ОТКРИЕНИ ОД БИВШАТА: Сега нашол 34 години помлада жена која го обожува

0

Актерот Мел Гибсон утре ќе го прослави својот 67 роденден, а во оваа прилика се потсетуваме на сите скандали поврзани со овој актер.

Некогаш најголемиот заводник меѓу актерите , Мел Гибсон , деновиве живее повлечено. Иако веќе наполни 67 години, тоа не е причината поради која забави. Имено, по скандалот кој за малку ќе уништи се што градел со години, Мел решил да успори. Денес ретко може да го видите во јавност, а последните фотографии на овој актер се направени во ноември минатата година кога тој се шеташе со девојката која е на од половина негова возраст, Розалинд Рос.

Гибсон е роден во северниот дел на Њујорк, шесто од 11-те деца. Тој се преселил со своето семејство во Австралија кога имал 12 години поради менувањето на работните места на неговите родители, а таму подоцна студирал глума на Националниот институт за драмска уметност во Сиднеј . Мел го имаше своето филмско деби во 1977 година и беше платен само 300 долари за неговата прва улога. Две години подоцна, тој се појави во филмскиот серијал „Лудиот Макс“, кој исто така означи пресврт во неговата кариера. Глумеше во бројни историски драми, акциони филмови и романтични комедии, а ја освои публиката од различни жанрови.

Мел Гибсон

Во 80-тите тој основал своја продукциска куќа, а некаде во тоа време почнал да го освојува и Холивуд. За филмот „ Храбро срце “, кој самиот го режираше и ја играше главната улога, доби Златен глобус за најдобар режисер, како и Оскар за најдобар филм и режисер истата година . Тој го режираше и филмот „Passion“ за кој доби бројни пофалби и критики низ светот, а Гибсон веќе беше едно од најголемите имиња во Холивуд во тоа време.

Од хармоничен брак до серија скандали

Заедно со богатата кариера, тој водел и интересен приватен живот, кој до пред неколку години бил исклучително мирен. Робин Денис Мур ја запознал својата прва сопруга во доцните 70-ти кога тој сè уште бил релативно непознат актер. Во јуни 1980 година застанаа пред олтарот во Австралија и заедно добија една ќерка и шест сина. По 26 години брак, Мел и Робин се разведоа во 2006 година.

Неколку години подоцна, Гибсон во едно интервју истакна како започнале проблемите во нивниот брак на денот кога бил уапсен поради возење во пијана состојба во Малибу. Робин поднесе барање за развод во 2009 година, а две години подоцна нивниот развод беше финализиран. Со оглед на тоа што парот не потпишал предбрачен договор пред бракот, Робин добил половина од сè што заедно заработиле.

Мел Гибсон

По разводот, Гибсон започна врска со руската пијанистка Оксана Григориева. Парот во 2009 година ја доби ќерката Лусија, а една година подоцна раскинаа. Григориева го пријавила Мел во полиција поради наводното малтретирање, а познатиот актер не смеел да и пријде, ниту на нивната ќерка. Според полицискиот извештај, пијанистот го обвинил актерот за семејно насилство. Поради обвинувањата, Гибсон беше одбиен од некои продукциски куќи, а со години се бранеше дека ништо од горенаведеното не е точно.

„Никогаш не сум бил насилен кон никого. Јасно ми е дека сега многу луѓе мислат така и јас го почитувам тоа, но се што ќе прочитате во медиумите е чисто ѓубре. Сите факти мора да се стават во контекст, а се што сакав беше излез од токсичната врска“, раскажува Гибсон во интервју години по обвинувањата. По долги години борби на суд, Гибсон конечно добил потврда дека може да се види со својата ќерка, а Оксана морала да плати 750.000 долари.

Од 2014 година познатиот актер е во врска со Розалинд Рос, која пред неколку години го роди нивното прво и деветто дете на Гибсон. Тие се запознале кога таа почнала да работи во неговата продукциска куќа Ајкон и набрзо се заљубиле. Двојката е под лупата на јавноста со оглед на тоа дека Розалинд има 32 години, а Мел Гипсон 67 години.