ЗА БЕРЛУСКОНИ ИГРАA НАЈГОЛЕМИTE, НО НИКОЈ КАКО „ГЕНИЈАTA“: Дејо си ја отвори душата: Ми пријде и ми рече: Докажи им на сите!

Силвио Берлускони во својот тим ги гледаше Кака, Роналдињо, Роналдо, Гулит, Пипо Инзаги, Пирло, Малдини, Неста… Но, никој не беше сакан од газдата на Милан како Дејан Савиќевиќ!

Голема тага ги погоди сите навивачи на Милан, почина творецот на најмоќната „росонера“ во историјата, Силвио Берлускони . Контроверзниот италијански политичар, медиумски и бизнис магнат, како и креаторот на вистинска фудбалска империја со Милан во раните 1990-ти и 2000-ти години, почина на 86-годишна возраст како последица на леукемија.

За време на неговиот мандат на чело на Милан, кој траеше неколку децении, тој донесе многу големи играчи и некои од најголемите мајстори на фудбалот во овој клуб, но никого не сакаше како Дејан Савиќевиќ . Тој му врати „Генијал“ со еден од најубавите голови во историјата на Лигата на шампионите во финалето во 1994 година. 

По двата гола на Масар во првото полувреме, се беше готово кога Савиќевиќ постигна фантастичен гол за 3:0 на стартот од вториот дел во 47. минута. Сепак, во неодамнешното интервју за МОНДО откри дека можеби немаше да се случи доколку самиот Берлускони не му кажеше големи зборови пред финалето!

„Од тој гол и таа победа, претпочитам да се сретнам со Берлускони еден ден пред натпреварот. Тој дојде во Миланело да не поздрави и да ни посака среќа, тоа беше единствениот натпревар што не го гледаше во живо бидејќи имаше обврски во италијанскиот парламент. Ние се сретнавме во ходникот и тогаш ми рече ‘Гениј, од првиот ден те бранам, докажи ми дека не згрешив. Докажи на сите дека си генијалец. Не ме изневерувај’ И јас не го изневерив, тој гол влезе во аналите на европскиот фудбал“, изјави Дејан Савиќевиќ за MONDO. 

На крајот, Савиќевиќ играше за Милан од 1992 до 1998 година и во тој период успеа да освои три титули во Серија А, два Суперкупа на Италија, еден Суперкуп на Европа, но таа титула во Лигата на шампионите и фантастичниот гол против Барселона останаа запаметени како нешто. најголемата и најубавата работа што ја направи во кариерата.