ЗДРАВА ИСХРАНА – Рецепт за многу вкусен ролат од спанаќ кој се прави брзо

0

Доколку немате многу време за готвење и експериментирање, а би сакале да јадете нешто здраво и вкусно, на вистинското место сте за одлична идеја.

Со неколку вообичаени и достапни состојки, можете да направите вкусно и пријатно јадење.

Ролатот од спанаќ исполнет со свежо сирење со вкус е исто така одличен брз ручек за рамен стомак, кој можете да го однесете на работа. Друг плус е тоа што може да остане во фрижидер до три дена, а можете да го јадете за појадок, со чаша јогурт.

Ролат со спанаќ – состојки:
За ролната:

200 гр замрзнат спанаќ

5 јајца

Лажица кисела павлака

1 dl масло

100 гр брашно

Половина прашок за пециво

Сол по желба

За полнење:

250 гр крем сирење

Павлаката

Лук

Лажичка маслиново масло

Сол, бибер, власец

Ролат со спанаќ – подготовка
Спанаќот избланширајте го, изладете го и ситно исечкајте го.

Одделете ги белките од жолчките. Додадете прстофат сол во белките и направете ги во крути врвови.

Додадете прашок за пециво во брашното. Додадете ги жолчките, спанаќот, маслото, солта и павлаката и убаво измешајте. Белките полека додајте ги во смесата и нежно измешајте уште еднаш за да добиете компактна смеса.

Во четвртаст плех обложете хартија за печење и истурете ја смесата.

Печете на 180 степени 15 до 20 минути
Додека се пече , подгответе го филот. Ставете го лукот, додадете маслиново масло, зачини и павлака. Измешајте ја смесата со сирење.

Кога ќе се испече бисквитот, виткајте го во влажна крпа додека не се излади.

Ладниот бисквит прелијте го со сирење и свиткајте го во виткање.

Оставете го ролатот во фрижидер барем еден час пред да го послужите.

Совет: Во вака приготвениот ролат можете да додадете шунка, туна, лосос или зеленчук и да го подигнете садот на уште повисоко ниво. Ролат со спанаќ е практично јадење кое може да биде и храна за забави.