„ЗЕЛЕНСКИ ВОДИ ПСИХОЛОШКА ОПЕРАЦИЈА ПРОТИВ РУСИЈА! Експертите анализираат: Ова се случи во август, СЕ ПОДГОТВУВААТ БОРБЕНИ АКЦИИ!

0

Зеленски со вакви изјави спроведува психолошка операција против Русија за да изврши информативна подготовка за борбена акција

Пораките на украинскиот претседател Володимир Зеленски може да го свртат бранот на војната.

Имено, Зеленски изјави дека загубата на Бахмут првенствено ќе биде политички пораз за Киев и дека ќе влијае на расположението на украинските војници, што може да доведе до општ пораз на Украина во овој конфликт.

– Загубата на Бахмут не само што ќе значи политички пораз, туку може да доведе до наш општ пораз. Тогаш ќе има притисок од народот и од меѓународната заедница да се направи компромис со Русија – изјави Зеленски за Асошиетед прес.

Тој изјави дека би сакал да разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг и дека би бил среќен да го види во Киев.

За сите околности на војната во Украина, но и за потенцијалот за мир, зборуваат гостите на „Усијање“ Божидар Форца, генерал-мајор во пензија и Дарко Обрадовиќ, Центар за стратешки анализи.

Форца рече дека Бахмут нема стратешко значење и дека изјавите на Зеленски се насочени кон Западот:

-Обраќањето на претседател кој е во војна не може да биде случајно. И говорите на Путин и на Зеленски беа упатени до нивниот народ, но и до меѓународната заедница. Говорот на украинскиот претседател не е компромис, но на неговите зборови околу Бахмут се дава преувеличена димензија. Ако гледаме реално, Бахмут нема посебна стратешка важност и Русите веројатно ќе го освојат за неколку дена. Изјавите на Зеленски се насочени кон Западот да ја зголеми помошта, повеќе отколку падот на Бахмут всушност да стави крај на војната, односно да ја натера Украина да ја изгуби војната.

После тоа, Обрадовиќ додаде дека Бахмут има политичко значење, па рече дека презентациите на Зеленски тие се пред контраофанзива.

 Седум месеци Русија се дави во населба со големина на Љиг. Во интервјуто, Зеленски јасно кажа дека Путин ќе го продаде освојувањето на Бахмут на својата јавност и дека тоа ќе значи разнишан морал во политичка смисла. Бахмут нема стратешко или тактичко значење, но има политичко. Сметам дека ова е измама за контраофанзива. Да речеме, во август минатата година, Украинците молчеа, немаше многу најави и потоа се случи контраофанзивата. Нешто слично ми се случува сега. Зеленски со овие изјави спроведува психолошка операција против Русија за да изврши информативна подготовка за борбена акција “, рече Обрадовиќ.

Форца рече дека Русија не може да ја изгуби војната во воена смисла:

– Не се залажувајте, Русија не може воено да ја изгуби оваа војна. Не постои оружје што го доби Украина што може да се совпадне со оружјето што го има Русија. Додуша, конфликтот околу споменатите области трае толку долго бидејќи Русија префрли премалку сили на фронтот. Сепак, секако не треба да ја игнорираме поддршката што Украина ја има од Западот, во секоја смисла.

Обрадовиќ рече дека втората светска воена сила не може да ја победи втората најсиромашна земја и дека за тоа нема оправдување.

– Американците го освоија Багдад за две недели, почеток и крај на приказната. Втората светска воена сила не може да ја реши пограничната земја, втората најсиромашна земја во светот. Тоа е сериозен структурен пропуст. Нема оправдување за фијаското што го доживеа Русија. Не можам да бидам циничен и да кажам дека мислеа дека сите ќе се исплашат кога ќе ги видат руските војници. Прашање на време е како ќе се одвива ова, како и санкциите кои го гушат Путин.