Зеленски: Со Бајден разговаравме за обезбедување оружје со голем дострел за време на неговата денешна посета на Киев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека тој и  американскиот шеф на државата Џо Бајден разговарале за обезбедување оружје со голем дострел на Украина за време на неговата ненадејна посета на Киев.

Бајден, од своја страна, најави дека Украина ќе добие нов пакет воена помош од 500 милиони долари, што ќе биде објавен утре