Земјотрес ја погоди Албанија!

0

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија во 15 часот и 10 минути, соопшти Одделот за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија.

Епицентарот на земјотресот бил девет километри северно од Медова.

Според мерењата, магнитудата 3,7 одговара на IV-V степен на Меркалиевата скала (MCS), која го мери интензитетот на земјотресот . Прелиминарните податоци укажуваат дека епицентарот на земјотресот бил лоциран на длабочина од 19 километри, пренесува „Вијести“.

Во соопштението се посочува дека, според теоретскиот модел на макросеизмичкото поле на овој регион, заедно со магнитудата на земјотресот и длабочината на фокусната точка, овој земјотрес немал потенцијал да предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.