ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ СЕ ВРАЌА ВО МИЛАН – Тренерот сака легендата да биде до него, а веќе се договорени и деталите !?

Златан Ибрахимовиќ многу брзо би можел да се врати во Милан, клубот во кој заврши богата и успешна кариера.

Поранешниот шведски репрезентативец последните три и пол години ги мина во редовите на „Росонерите“, во кои имаше важна улога како играч и лидер на тимот, но и како ментор на многу помлади колеги.

Како што пишува La Gazzetta dello Sport, 42-годишниот фудбалер со хрватско-бошњачки корени е во постојан контакт со луѓе од раководството на Милан во последните неколку недели, а работите се развиваат во позитивна насока.

Тренерот Стефано Пиоли сака Златан Ибрахимовиќ да се врати во клубот и секој ден да биде со тимот. Двајцата имаат одлични односи, а Стефано Пиоли смета дека Златан Ибрахимовиќ би бил совршено прилагоден за оперативна улога поврзан со првиот тим.

Една од последните зделки за големото враќање на Златан Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“ може да се случи на 7. ноември, кога Милан ќе му гостува на Пари Сен Жермен. На тој натпревар се очекува да биде и сопственикот на МиланГери Кардинале, кој истиот ден треба да се сретне со Златан Ибрахимовиќ.