Зошто да не ја фрламе течноста од киселите краставички?

Повеќето луѓе ги истураат киселите краставици во одводот откако ќе го изедат последното парче од теглата. Но, дали знаевте дека оваа течност може повторно да се користи ? Ви даваме четири одлични идеи кои ќе искористат неколку евра во вашиот домашен буџет.

Имајте на ум дека течноста направена од кисели краставички има и дополнителни придобивки – ги намалува мускулните контракции, ја зголемува количината на електролити во телото, хидрира, штити од настинки и ги убива штетните бактерии во желудникот.

1. Состојка за маринада

Дали планирате да печете совршено сочно и вкусно месо? Маринирајте го месото во течност за кисели краставички! Киселоста на течноста ќе навлезе подлабоко во месото, ќе го омекне и ќе го направи повкусно.

2. Замена за оцет

Ако ви снемало оцет, со малку од оваа кисела течност можете да направите салата. Измешајте малку од оваа течност во преливот, кој потоа ќе ја прелиете со вашата омилена салата.

3. Брзо киселење зеленчук

Во течноста за кисели краставички можете да ставите и некој друг зеленчук, како исчистен карфиол, моркови или црвени пиперки и да го чувате во фрижидер неколку часа и да земете кисела зеленчук.

4. Додаток за коктели

Ако правите коктел кој бара сок од маслинка, можете да го замените со течност за кисели краставички. Во разговор со еден од најдобрите бармени во светот, Шанел Адамс, дознавме и дека еден од интересните трендови е пиењето виски и ликвидни шутери, кои се почесто се дел од зимскиот бар, а не од понудата на барот. Чаша кисели краставички е редовен гостин во фрижидер за многумина, но не секој знае дека „киселиот сок“ е богатство на здравјето.