ЗОШТО СИТЕ ЗБОРУВААТ ЗА БОСАНКАТА ОД БИХАЌ КОЈА ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Научниците велат дека е феномен и им припаѓа на 0,17 отсто од луѓето на Земјата (ФОТО)

Асима Сефиќ (23) е девојка по која брујат странските медиуми, а насловната страница на Voque ја красела со посебна причина!

Според научниците, Асима Сефиќ (23) припаѓа на 0,17 отсто од луѓето во светот! Зошто? Не само што го освои светот со својата неверојатна убавина, туку е една од оние кои имаат природна црвена коса и сини очи. Тие бои заедно се сметаат за феномен и науката вели дека има само 0,17 отсто такви луѓе во светот, приближно еден на милион.

Сите мислат дека е родена во Ирска, но Асима е всушност од Бихаќ. Постојано ја прашуваат „која е таа“, а таа открива дека гените ги наследила од бабата по татко и. Како што вели, тоа и помогнало да се пробие во светот на модата , бидејќи ја повикувале разни модни агенции поради нејзината необична боја на коса и очи, пренесува Српскаинфо

“Во светот на манекенството влегов сосема случајно. По поканата и фотосесиите со Маја Топчагиќ, можам да кажам дека влегов во светот на модата во кој сум девет години. Првите фотографии кои ги направив со неа се уште се успешни да овој ден“, рече Асима, додека фотографката објасни зошто ужива да се фотографира со Асима.

“Модел на повеќето мои фотографии е убавата Асима Сефиќ, црвенокоса девојка со пеги и сини очи, која ми стана најголема инспирација. Овие фотографии се дел од мојот личен проект што го започнав пред многу години. Мојата база на податоци за црвенокосите продолжуваат да растат месец за месец” таа рече.

Благодарение на својата необична убавина, Асима неколку пати се појавуваше во светски познатите списанија, а пред неколку години беше прогласена за една од најубавите девојки на светот од страна на YouTube канал со неколку милиони следбеници.

„Како девојка која тогаш имав 14 години, не ни знаев што е манекенство, ниту некогаш се замислував како модел. На пријателска средба и по неколку направени фотографии започна мојата приказна со манекенството. Моите фотографии беа објавени на сите социјални мрежи и портали, а потоа почнаа да пристигнуваат позитивни лајкови и коментари. Фотографиите беа споделени на социјалните мрежи.Наскоро и други фотографи, некои модни агенции, како од Босна и Херцеговина, така и од земјите во регионот , почна да ме контактира“, изјави Асима во интервјуто за Anadolu Agency и додаде:

„Бидејќи моите слики се уште се многу популарни и многу барани во светот, светските магазини ги направија тие фотографии преку мојата агенција бидејќи го видоа потенцијалот во нив, па завршија на насловните страници на најпознатите списанија во светот како на пр. Vogue и Дејли Меил. Сум соработувала и со познатиот бренд Гарние. Една од моите фотографии е украсена со нивната фарба за коса. Манекенството и понатаму останува мое хоби, но морам да признаам дека повеќе ме интересира гранката социјална педагогија. Сакам да го посветам своето време на работа со одредена група на лица со попреченост во развојот“, рече Асима.