ИЗГУБИ 200 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО 2022: Илон Маск повторно најбогат на светот!

0

Вредноста на богатството на контроверзниот американски богаташ сега е над 187 милијарди долари, објави Блумберг.

Американскиот милијардер Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот! Вредноста на неговото богатство моментално е 187,1 милијарди долари, наведува агенцијата Блумберг. За враќањето на првото место на престижната листа, Маск може да се заблагодари на новото зголемување на вредноста на акциите на неговата компанија „Тесла“, која се занимава со производство на електрични автомобили.

Го купи Твитер

Тој од прво место го потисна Французинот Бернар Арно, првиот човек на компанијата LVMH, кој е сопственик на некои од најпрестижните светски брендови, како што се „Moet“, „Enessi“, „Louis Vuitton“ и други… Вредност на имотот на Arnault од прво место на листата се проценува на 185 милијарди долари.

Вредноста на акциите на „Тесла“ се зголеми за 5,46 отсто на берзата во понеделникот (207,6 долари). Во последната година нивната вредност генерално падна за 23 отсто. Поради ова Маск минатата година ја заврши со загуба од дури 200 милијарди долари. Тоа беше и најголемата поединечна загуба меѓу најбогатите луѓе во светот минатата година.

Аквизицијата на Твитер од 44 милијарди долари од Маск, социјална мрежа популарна меѓу новинарите, спортистите и познатите личности, исто така придонесе за рекордната загуба во 2022 година. Откако го купи Твитер минатата есен, Маск отпушти речиси две третини од својата работна сила поради падот на приходите од реклами. Поради ова купување, Маск мораше да продаде акции на „Тесла“ вредни дури 23 милијарди долари, што дополнително се одрази на неговиот пад на приходите минатата година.

Нов модел

Акциите на „Тесла“ денеска повторно ќе бидат тестирани бидејќи е предвидено да биде претставен новиот, трета генерација, поевтин електричен автомобил. Експертите не се сигурни како претставувањето на новиот модел ќе влијае на нивната вредност. Пазарот на електрични автомобили е во криза повеќе од една година, за што придонесе и затворањето на Кина поради мерките против Ковид.

Промената на политиката на официјален Пекинг ја поттикна индустријата, но инвеститорите се многу внимателни поради зголемените цени на енергијата предизвикани од војната во Украина и заладените односи меѓу Вашингтон и Пекинг.