Израелските војници ја малтретирале екипата на германската државна телевизија, прашувајќи ги дали се Евреи

Израелските војници ја запреле екипажот на германскиот јавен сервис АРД откако се враќале од снимање на Западниот Брег и им се заканувале со оружје, јавуваат германските медиуми.

Инцидентот се случи во неделата попладне откако екипажот на јавната служба Баерише Рундфунк (БР) со седиште во Тел Авив се врати од екскурзија која го истражува насилството на израелските доселеници врз Палестинците.

Дописникот Јан-Кристоф Кицлер рече дека израелските војници ги запреле јужно од градот Хеброн и ги задржале еден час. За тоа време војниците се однесувале многу агресивно, заканувајќи им се со оружје.

„Војниците ни се закануваа со оружје и прашуваа дали сме Евреи. Еден наш колега го нарекоа предавник“, рече Кицлер.

Ситуацијата се смирила дури по еден час кога на лице место пристигнале други војници и полиција.

Bayerische Rundfunk смета дека овој инцидент е напад на слободата на медиумите. Кицлер истакнува дека нивниот тим јасно се идентификувал како акредитирани новинари и дека биле далеку од област каде што е забранет пристапот до новинарите. Кицлер, исто така, го осуди однесувањето на израелската армија како неприфатливо.

Портпаролот на израелската армија изјави дека во моментов се истражува позадината на овој инцидент.

Здружението на странски новинари во Израел ја повика израелската војска да ги почитува правата на новинарите, особено по неодамнешните инциденти во кои новинарите известуваа за напади од жителите на илегалните еврејски населби на Западниот Брег.