ИЗРАЕЛЦИТЕ НЕ СЕ ПЛАШАТ, СТИГААТ НОВИТЕ „ЖЕЛЕЗНИ КУПОЛИ“: Масовно вооружување на еврејската држава

Пакетот помош од 14 милијарди долари за Израел предложен од американскиот претседател Џо Бајден вклучува средства за изградба на уште 100 лансери „Железна купола“ , со што значително ќе се прошират израелските капацитети за воздушна одбрана, објави Блумберг во вторникот.

Според извештајот, во кој се цитирани неименувани американски функционери, пакетот ќе вклучува и финансирање за околу 14.000 ракети пресретнувачи , со што Израел ќе има можност конзервативно да распореди „25 нови батерии“ низ Израел , според Вес Рамбо , аналитичар за противракетна одбрана во Центарот. за стратешки и меѓународни студии, соопшти Блумберг.

Сепак, Рамбо рече дека е веројатно дека новите фрлачи и пресретнувачи „Железна купола“ изградени со американско финансирање ќе ја заменат застарената опрема што сè уште се користи во Израел.

Извештајот на Блумберг доаѓа кога Израел се соочува со силен ракетен оган од Појасот Газа и Либан , при што Хамас и Хезболах ја преземаат одговорноста за нападите извршени по големиот напад врз Израел на 7 октомври .

Израел, исто така, се соочи со напади од Сирија и Хутите во Јемен , вклучително и соборување на балистичка ракета истрелана од Хутите, која наводно била пресретната надвор од атмосферата на Земјата. Републиканците предизвикуваат проблеми во Домот на САД, Сенатот

Минатиот месец, Бајден побара од Конгресот и од Претставничкиот дом на САД да одобрат пакет воена помош од 106 милијарди долари за Израел и Украина , велејќи дека „победите на Израел и Украина на бојното поле се од суштинско значење за заштита на американската национална безбедност“.

Но, републиканците кои го водат Претставничкиот дом се противат на комбинирање на двете прашања , а некои членови на партијата во Сенатот им се приклучија.

Минатиот месец, по започнувањето на операцијата Железни мечеви, американскиот Пентагон ги објави плановите да испрати два ракетни одбранбени системи Железна купола што претходно ги купи од Израел назад во Ерусалим .