ИЗРАЕЛЦИТЕ СТИГНАА ПРЕД ПОРТИТЕ НА ГРАДОТ ГАЗА !? Потпаролот на Армијата потврди: “Ја пробивме првата линија на одбрана на Хамас!“

Портпаролот на израелските вооружени сили (ИДФ) изјави дека Армијата ја пробиле првата линија на одбрана на групата Хамас во северниот дел на Појасот Газа. 

Израелски командант соопшти рано утринава дека стигнале до „портите“ на градот Газа.

Израелската Армија тврди и дека се убиени десетици милитанти на Хамас кои ги нападнале со експлозивни направи, гранати и ракетни фрлачи.