Израел и Палестинците: Хамас претходно планирал силување како оружје за војната, тврди израелски адвокат

Професорката и активистка за заштита на правата на жените и адвокатка тврди дека видела видеа од жени на повеќе локации и дека врз основа на нивната состојба нема сомнеж дека биле силувани.

Предупредување: Овој напис содржи експлицитни детали што може да вознемират некои читатели

Хамас однапред подготвил план за употреба на сексуално насилство како оружје за војна, според израелски активист и адвокат за правата на жените.

Професорката Рут Халперин-Кадари вели дека ги видела снимките од жените на неколку локации и дека врз основа на нивната состојба „нема сомнеж“ дека биле силувани.

Има широко распространето незадоволство поради одложувањето на некои тела на ОН да ги признаат наводите за сексуални злосторства од страна на Хамас од 7 октомври.

Израел во моментов истражува докази за сексуални злосторства извршени за време на нападот.

Засега не е познато до кој степен Хамас извршил сексуално насилство за време на нападите во октомври, но израелската полиција тврди дека досега собрала повеќе од 1.500 сведоштва од очевидци и лекари.

Сликите и видеата во живо објавени од членовите на оваа екстремистичка група укажуваат на бруталната природа на нападот на фестивалот Супернова .

Полицијата истражува цела низа злосторства, од групно силување до сексуално осакатување на убиените жртви.

„Видов голем број на изјави од прва рака на очевидци.

„Една од преживеаните рече дека се криела во грмушките и видела жена која покрај неа ја силувале неколку мажи“, изјави Халперин-Кадари, за Би-Би-Си Радио 4. Професорот

разговарал и со болничар кој и помогнал на жена која изгубила голема количина крв откако пријавила дека била силувана од четворица мажи

. и што не ме остави во никаков сомнеж дека овие жени биле силувани пред да бидат погубени.

„Ова не остава никаков сомнеж дека ваквата концентрација на случаи во релативно краток временски период, за помалку од еден ден, на многу локации може да се случи само доколку постоеше план, предумисла, сексуалното насилство да се користи како оружје за војна, ” таа рече.

Хамас ги негира овие тврдења.

Басем Наим, висок функционер на Хамас, изјави за Вашингтон пост дека групата смета дека „секоја сексуална врска или активност надвор од бракот целосно харам“ е забранета во исламот.

Израелска активистка и адвокатка за правата на жените ги повика клучните меѓународни организации јавно да ги признаат извештаите за родово засновано насилство, вклучително и сексуално насилство, по нападите на Хамас.

Таа беше дел од Конвенцијата на ОН за дискриминација на жените 12 години.

Таа додаде дека другите ги повикале телата на ОН да признаат дека тоа се „злосторства против човештвото“.

„За жал, до пред една недела никој од нив не го спомна експлицитно терминот „сексуално насилство“. Им требаа седум недели да го направат тоа“, рече таа.

ОН допрва треба да одговорат на обвинувањата за одложување, но професорот Халперин-Кадари ги посети Обединетите нации во Женева пред само една недела за да привлече внимание на насилството.

Осум недели по нападот, агенцијата на ОН за родова еднаквост објави соопштение, во кое ги признава сведочењата за родови злосторства.

„Им требаше многу време, предолго“, вели професорот Халперин-Кадари.

Јаел Шерер од активистичката група „Преживеани од сексуално насилство“ изјави за „Тудеј“ дека и мажите биле жртви на сексуално насилство на 7 октомври.

Таа рече дека се собираат докази од некои луѓе кои ги преживеале нападите, како и од очевидци и членови на итната помош, кои детално го опишале насилството.

„Терористите на Хамас се погрижија да ги обесчестат овие луѓе и да ги понижат на различни начини“, рече таа.

Ова вклучува насилство врз телата на жртвите откако тие ќе умреле, додаде Шерер.

„Сиве години видовме луѓе кои крварат и луѓе кои беа врзани за мебел со жици и без облека.

Тековната истрага на комисијата на ОН која ги истражува воените злосторства на двете страни од конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе вклучи акцент на сексуалното насилство извршено за време на нападот на 7 октомври.

Меѓутоа, Израел досега не соработувал со оваа комисија, сметајќи ја како пристрасна.

Во нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври загинаа 1.200 луѓе, додека околу 240 беа земени како заложници.

Министерството за здравство на Газа, кое го води Хамас, тврди дека повеќе од 15.500 луѓе се убиени во израелската воена офанзива што земјата ја започна како одговор на нападот.