Израел и Палестинците: Што е Хезболах, движење од Либан?

0

Шиитска политичка, воена и социјална организација која има голема моќ во Либан, но се смета за терористичка организација во западните и арапските земји.

Хезболах или Божјата партија е шиитска политичка, воена и социјална организација која има голема моќ во Либан, но се смета за терористичка организација во западните и арапските земји.

Во последниве денови, таа се вклучи во прекугранична размена на оган со Израел, но двете страни имаат долга историја на конфликт што датира неколку децении.

Од 1992 година го води Хасан Насрала.

Хезболах се појави со финансиска и воена помош од Иран за време на израелската окупација на Либан во раните 1980-ти и како сила за одбрана на традиционално обесправените либански шиити на југот, иако неговите идеолошки корени се навраќаат на шиитската исламистичка преродба во Либан во 1960-тите и 1970-тите.

По повлекувањето на Израел во 2000 година, Хезболах се спротивстави на притисокот да се разоружа и продолжи да го зајакнува своето воено крило.

Групата постепено стана клучен играч во либанскиот политички систем, преку сопствената партија Лојалност кон блокот на отпорот и практично доби право на вето во кабинетот.

Со текот на годините, Хезболах беше обвинет за серија бомбашки напади и атентати, главно против израелски и американски цели.

Израел, арапските земји од Персискиот залив и Арапската лига го прогласија за „терористичка“ организација на западните земји.

Хезболах, верен сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад, испрати илјадници милитанти да се борат за Асад за време на сириската граѓанска војна која започна во 2011 година.

Како што се интензивираше конфликтот, тие се покажаа решени да им помогнат на провладините сили да ја вратат територијата што ја изгубија од бунтовниците, особено долж планинскиот дел на либанската граница.

Израел често напаѓа цели во Сирија поврзани со Иран и милитантите на Хезболах, но ретко тоа јавно го признава.

Присуството на Хезболах во Сирија, сепак, ги продлабочи внатрешните тензии во самиот Либан.

Неговата поддршка за сирискиот шиитски алавитски претседател и силните врски со Иран, исто така, ги продлабочија непријателствата со арапските земји од Персискиот залив, предводени од главниот регионален ривал на Иран, Саудиска Арабија.

По ненадејниот напад врз Израел од страна на палестинската милитантна група Хамас на 7 октомври 2023 година, во кој загинаа најмалку 1.400 луѓе, дојде до прекугранична размена на оган меѓу Хезболах и Израел.

Додека Израел започна одмазднички воздушни напади врз Газа, при што загинаа илјадници, групата рече дека е „целосно подготвена“ да придонесе во борбата против Израел.

Военото, безбедносното и политичкото влијание на Хезболах, како и социјалните услуги што ги обезбедува, ја зацврстија неговата репутација како држава во држава, ривал со владините институции и предизвикувајќи остри критики од ривалите.

На некој начин, нејзината сила сега ја надминува онаа на либанската армија, а нејзиниот огромен арсенал беше искористен против Израел во војната во 2006 година.

Некои Либанци гледаат на Хезболах како закана за стабилноста на земјата, но тој останува популарен меѓу шиитската заедница.

Тешко е да се утврдат точните корени на Хезболах, но неговите претходници се појавија по израелската инвазија на јужен Либан како одговор на нападите на палестинските милитанти во 1982 година, кога шиитските лидери кои поддржуваа воен одговор се отцепија од водечкото движење Амал.

Новата организација Исламска Амал беше значително помогната воено и организациски од Иранската револуционерна гарда со седиште во долината Бека.

Се етаблира како најистакната и најефикасен шиитска милиција која подоцна ќе го формира Хезболах.

Овие групи започнаа напади против израелската армија и нејзиниот сојузник Јужнолибанската армија (СЛА), како и против странските сили во Либан.

Се верува дека тие се одговорни за бомбардирањето на американската амбасада и касарната на американските маринци во 1983 година, во кои загинаа вкупно 258 американски и 58 француски војници, и предизвика повлекување на западните мировни трупи.

Во 1985 година, Хезболах го објави своето основање со објавување на „отворено писмо“ во кое се идентификувани САД и Советскиот Сојуз како главни непријатели на исламот и повика на „уништување“ на Израел, за кој тврдеше дека ја окупира муслиманската територија.

Тој, исто така, повика на „воспоставување на исламски систем заснован на слободна и директна селекција на луѓе, а не врз основа на принудно наметнување“.

Договорот од Таиф од 1989 година, кој стави крај на граѓанската војна во Либан и повика милицијата да се разоружа, доведе Хезболах да го преименува своето воено крило во „Исламски отпор“ посветен на ставање крај на израелската окупација, дозволувајќи ѝ да го задржи сопственото оружје.

Откако сириската армија наметна мир во Либан во 1990 година, Хезболах ја продолжи својата герилска војна во јужен Либан, но почна да игра активна улога и во либанската политика.

За прв пат успешно учествува на републичките избори во 1992 година.

Кога израелските трупи конечно се повлекоа во 2000 година, Хезболах ја презеде заслугата за нивното протерување.

Групата се спротивстави на притисокот да се разоружа и го задржа военото присуство на југ, наведувајќи го како оправдување продолжувањето на израелското присуство во фармите Шеба и другите спорни територии.

Во 2006 година, милитантите на Хезболах започнаа прекуграничен напад во кој беа убиени осум израелски војници, а уште двајца беа киднапирани, што предизвика масовна израелска реакција.

Израелски воени авиони бомбардираа упоришта на Хезболах на југот и во јужните предградија на Бејрут, додека Хезболах истрела околу 4.000 ракети врз Израел.

За време на 34-дневниот конфликт, загинаа повеќе од 1.125 Либанци, повеќето цивили, како и 119 израелски војници и 45 цивили.

Хезболах ја преживеа војната и излезе од неа недопрена.

Иако оттогаш го освежи и прошири својот арсенал, регрутирајќи голем број нови борци, немаше големи нови жаришта во пограничната област, која сега е патролирана од мировниците на Обединетите нации и либанската армија.

Влијание

Лидерот на Хезболах - Хасан Насрала/Ројтерс

Кога прозападната влада на Либан во 2008 година се обиде да ја затвори приватната телекомуникациска мрежа на Хезболах и да го отпушти шефот на безбедноста на аеродромот во Бејрут поради неговите врски со групата, Хезболах одговори со заземање голем дел од главниот град и водејќи битка против ривалските сунитски групи.

За да стави крај на внатрешниот судир во кој загинаа околу 80 луѓе и го доведе Либан на работ на нова граѓанска војна, владата се повлече и поделбата на власта му дозволи на Хезболах и неговите сојузници да стават вето на секоја одлука на владата.

На изборите во 2009 година, Хезболах освои десет пратенички места и остана во владата на национално единство.

Подоцна истата година, генералниот секретар на Хезболах, Шеик Хасан издаде нов политички манифест кој се обидуваше да ја истакне „политичката визија“ на групата.

Во 2011 година, групата и нејзините сојузници ја соборија владата на народното единство предводена од Саад Харири, сунит поддржан од Саудиска Арабија, при што Хезболах предупреди дека нема да ги земе лесно обвинувањата дека четворица нејзини членови биле вмешани во убиството на таткото на Харири во 2005 година.

Во декември 2020 година, Специјалниот трибунал на Обединетите нации за Либан го осуди членот на Хезболах Салим Ајаш ​​во отсуство на доживотен затвор за неговата улога во убиството.

Хезболах и неговите сојузници продолжија да бидат дел од следните влади, во кои тие имаат значително влијание.