Израел ја повторува својата безмилосна воена тактика во јужниот дел на Газа, цивилите повеќе немаат каде да бегаат

0

По седумдневниот прекин на огнот кој заврши во петокот наутро, израелските одбранбени сили (ИДФ) ја продолжија својата воена кампања во Газа со размери и интензитет што потсетуваат на првиот бран на нивниот одговор на нападот на Хамас на 7 октомври.

Сега операциите се фокусирани на јужниот дел на Газа, каде што стотици илјади избегаа по бомбардирањето на ИДФ во градот Газа и северниот дел на Појасот.

САД го повикаа Израел да не ги повторува воените тактики користени во првите недели од војната. Официјалните лица стравуваат дека ракетните напади проследени со копнена офанзива, стратегија што се користи на север, ќе резултира со премногу смртни случаи на Палестинци и ќе се закани со поширок регионален конфликт.

За да се спречи овој исход, високи претставници на администрацијата на Бајден го повикуваат Израел да го промени својот пристап. Во Тел Авив во четвртокот, американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека секоја таква офанзива мора да се фокусира „на заштита на цивилите и обезбедување хуманитарна помош да стигне до оние на кои им е потребна“.

Самиот претседател Џо Бајден, наводно, му рекол на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „дека начинот на кој Израел дејствувал во северниот дел на Газа, кој вклучуваше широк напад и три оклопни и пешадиски дивизии, не може да се повтори во јужниот дел на енклавата поради милионите Палестинци кои сега се таму“, според Аксиос, цитирајќи анонимни функционери во американската администрација.

Сепак, и покрај напорите на САД, реториката на Израел не е поумерена, како и нивните постапки, се чини.

„Кога ќе се вратиме на борбите, ќе ја примениме истата сила и повеќе, и ќе се бориме по целиот појас“, рече израелскиот министер за одбрана Јоав Галант пред да продолжат воените дејствија.

Активностите на Израел се чини дека се во спротивност со американските барања. Во петокот, израелските авиони фрлија летоци на делови од Кан Јунис, јужниот главен град каде Израел верува дека е сместено раководството на Хамас.

„Градот Кан Јунис е опасна борбена зона“, се вели во летоците.

Сепак, вели Бринер, овие повици до цивилите да ги напуштат идните борбени зони може да имаат само ограничен ефект. Прво, јужниот дел на Појасот Газа е веќе премал за два милиони Палестинци кои нашле засолниште таму. „Сигурно не секој може да се засолни во уште потесен простор.

Второ, борците на Хамас „ја усовршија уметноста да се мешаат со цивилното население и да ја користат како штит против израелските војници“, вели Амнон Аран, професор по меѓународна политика на Блискиот Исток на Сити Универзитетот во Лондон.

„Тие (Хамас) ќе направат се за да ги одвратат [цивилите] да заминат“, рече Бринер.

Америка побара воспоставување „зони за деескалација“ во и околу одредени објекти како што се болници и училишта, но тоа не е прифатливо за Израел бидејќи тие веруваат дека Хамас ги користи овие згради за да засолни оружје.

Тоа значи дека, за жал, може да се очекуваат голем број цивилни жртви во новото израелско бомбардирање, со оглед на густината на населението, а сега има и такви што избегале од север на југ.

Доколку нема израелско минимизирање на цивилните жртви, се очекува дека ќе претрпи геополитички репресалии, а постои и простор за опасност од ширење на конфликтот во регионот во случај на голем инцидент.

„Густината на населението ќе биде таква што можностите за погрешна пресметка за време на бомбардирањето ќе се зголемат многукратно“, рече Аран.