ИЗРЕШЕТАЛ МОМЧЕ (16) на велосипед! „Мислев дека е некој друг што САКАВ ДА УБИЈАМ!

0

Маж од Пенсилванија кој застрела и уби тинејџер што го „помешал со некој што сакал да го убие“ е осуден на доживотен затвор без можност за условно ослободување, соопштија властите.

Луис Гарсија (33) беше осуден минатата недела откако поротата го прогласи за виновен за убиство од прв степен, поседување оружје и поврзани прекршувања на огнено оружје во врска со смртта на 16-годишниот Џонатан Роса Камачо, се вели во соопштението за печатот од канцеларијата на окружниот обвинител во Филаделфија од 13 март.

Камачо се возел со својот велосипед дома во Северна Филаделфија на 4 јануари 2021 година, откако застанал во блиската продавница, кога Гарсија го застрелал осум пати. Гарсија потоа побегнал со автомобил кој наводно го управувал некој друг.

Надзорната снимка добиена за време на истрагата го покажува Гарсија во блиската кинеска продавница за храна непосредно пред убиството, како носи многу забележливи чевли и јасно видлива торба по телото, се вели во соопштението. Дополнителни снимки, исто така, го снимија Гарсија како ги носи истите предмети додека бега од местото по пукањето .

Околу една недела по убиството, полициските детективи во Филаделфија запреле возило кое било видено како го напушта местото по убиството, откако го забележале во соседството додека се обидувале да соберат повеќе видео докази.

При претресот на возилото е пронајден пакетот што го носел Гарсија ноќта на пукањето .

Гарсија бил приведен на сослушување и ја признал својата улога во убиството.