Инаки Вилијамс ќе пропушти натпревар од Ла Лига за прв пат по 7 сезони

0

Инаки Вилијамс ќе пропушти натпревар од Ла Лига за прв пат по седум сезони. Напаѓачот на Атлетик и Гана денеска не игра против Селта Виго поради болка во мускулите.

Дваесет и осумгодишниот фудбалер не беше вклучен во составот на клубот од Билбао.

Вилијамс одигра 251 натпревар во низа од 20 април 2016 година, играјќи 6 целосни сезони со по 38 натпревари, а сега неговата серија е прекината. Ова е највисоката серија во историјата на Ла Лига.

Инаки оваа сезона постигна пет гола на 18 натпревари во Примера.