Интел ја одложи фабриката за чипови од 17 милијарди евра во Германија, бара повеќе пари од Берлин бидејќи трошоците за енергија растат

0

Германската влада и американскиот производител на чипови Интел сакаат партнерство по свои услови.

Американскиот гигант за производство на чипови Интел ја одложи својата огромна инвестиција во близина на Магдебург, велејќи дека ако Германија не даде поголема поддршка, ќе ги преиспита своите планови. Берлин сака да плати за да го поддржи проектот, но за возврат очекува уште повеќе инвестиции.

Интел претходно планираше да инвестира 17 милијарди евра за изградба на најголемата фабрика за чипови во ЕУ во близина на Магдебург. Минатата пролет, германскиот канцелар Олаф Шолц лично ја објави веста, додавајќи дека инвестицијата ќе биде пресвртница во обновувањето на ослабените синџири на снабдување и ќе стане упориште на европското производство на чипови. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веќе смело ја подигна канцеларката, велејќи дека инвестицијата на Интел ќе и помогне на ЕУ да учествува со 20 отсто од глобалното производство на полупроводници до 2030 година.

Договор за мраз засега

Изградбата требаше да започне оваа пролет, а небото беше граница: Првичната идеја беше да се отворат шест фабрики низ Европа, во вкупна вредност од 80 милијарди евра. Тогаш целиот проект закочи. Интел имаше буџет од 17 милијарди евра за првата инвестиција, а Германија ќе вложеше и 6,8 милијарди евра, но кога беше договорен договорот, не се зборуваше за ужасни цени на енергијата, инфлација и долготрајна војна во Украина. .

Сепак, овие негативни фактори се толку силни што Интел пресметува дека трошоците за стартување само за првата половина од годината би се зголемиле за околу 3 милијарди евра. Затоа компанијата во декември минатата година најави дека привремено ќе ги одложи инвестициите, но ќе продолжи да ги следи случувањата на европскиот пазар и економија.

Она што всушност се случи е дека Интел, користејќи го протекционистичкиот закон на Бајден, кој ги субвенционира американското производство и индустрија во износ од стотици милијарди, како пример, суптилно и сигнализираше на Германија дека ако Берлин биде дарежлив со пари како САД, можеби ќе биде подготвен. побрзо и поконструктивно да размислуваат за европскиот пазар.

Очајната ситуација го натера Берлин неколку месеци да размислува за сопствените буџетски принципи, кои веќе беа доведени во прашање поради огромните заеми што ги подигна за да ја преброди бурата од енергетската криза. Конечно Интел се измори од чекање, а во февруари повторно им пристапи на креаторите на политиката, овој пат со конкретна идеја: во својата очекувана субвенција ја вклучи проектираната почетна загуба од 3,2 милијарди евра и затоа очекуваше вкупен придонес од 10 милијарди евра од Германија.

Берлин дипломатски молчи, но зад сцената започнаа преговорите за решавање на она што кабинетите на министерот за економија нежно го нарекоа „проектниот буџетски јаз“. Според извештаите, германската влада ќе ги одобри бараните 10 милијарди евра. За јавно финансирање од оваа големина, потребно е одобрување од Брисел, но тоа ќе биде одобрено веднаш, бидејќи европските интереси надвор од Германија се во прашање. Сепак, ќе биде доделена само под услов Интел да инвестира повеќе и да го зголеми планираниот буџет.

Со други зборови, договор ќе биде за средба на двете страни на половина пат.