Инфлуенсерка почина по липосукција: Естетскиот зафат ја чинеше живот

Луана Андраде, бразилска инфлуенсерка, почина во вторникот откако беше подложена на липосукција на коленото во Сао Паоло.

Во соопштението на болницата во Сао Луз, се наведува дека Луана била оперирана од приватен лекар и анестезиолог, ангажирани од членовите на нејзиното семејство.

Луана доби срцев удар, што се случи два и пол часа по операцијата.

„Операцијата беше прекината, а на пациентот му беа извршени тестови кои открија масивна тромбоза“, соопштија од болницата.

Манекенката била прогласена за мртва околу 5:30 часот во вторникот. Причината за смртта е белодробна емболија.

Оперативниот лекар и анестезиологот, чии имиња не се соопштуваат, од средата наутро не го коментираат случајот.

Раскината сум и го живеам мојот најлош кошмар. Дел од мене ме остави“, напиша нејзиното момче Жао Хадад на Инстаграм.

„Изградивме убава приказна и интензивно ги живеевме нашите соништа. Покрај тоа што си моја девојка, ти си и секогаш ќе бидеш мој партнер надвор од овој живот, љубов моја… Ти си мојата светлина, принцезо. Те молам продолжи да се грижиш за јас и сите ние одозгора. Секогаш ќе те сакам, отсега до вечноста“, напиша Жоао по смртта на Луана.