„Искандер“ разнесе С-300 и два авиони Миг-29

На социјалната мрежа Телеграм се појави видео снимено со дрон, на кое се гледа како руските сили удираат во Авијаторскаја, воздухопловна база на украинските вооружени сили во регионот Дњепропетровск.

На видеото се гледа како неколку ловци МиГ-29 и транспортни авиони на аеродромот биле погодени од експлозија, очигледно од касетна муниција испорачана со ракета „Искандер-М“.

Погодени се и околните хангари и складишта за муниција.

Второто видео покажува директен удар на системот за противвоздушна одбрана С-300 распореден во близина на базата, кој не ги таргетираше дојдовните ракети. Снимката е направена од надзорните камери на дронови и објавена на руските канали на Телеграм.