Исчезна девојче од пред училиште: Ѝ се губи секаква трага, на семејството му е потребна помош (ФОТО)

Исчезна 15-годишното девојче Едина Малагиќ во Тузла , а нејзиното семејство и пријателите бараат помош да ја пронајдат.

Според пишувањата на социјалните мрежи, Едина Малагиќ е од Тузла, поточно Бадри. Таа има 15 години, а денеска исчезна пред ОУ „Брчанска Малта“.

Кога последен пат била видена, носела црни панталони, црна јакна и патики Најк .

– Кој ќе ја види, нека пријави во полиција, – апелираат семејството и пријателите.

Исчезнувањето на 15-годишно девојче било пријавено во полиција во Тузла.

– На 26.12.2023 година околу 15,00 часот, ПС Исток/ПУ Тузла, од Н.М.(1971) од Тузла било пријавено дека истиот ден околу 07:00 часот, 15-годишно девојче, внука на пријавениот Н.М., излегла од дома, која не се вратила дома додека не го пријавила настанот.

Во врска со ова, распишан е оперативен претрес, а се преземаат сите мерки и дејствија од страна на истражителите на ПС Тузла Тузла – изјави портпаролката на Полициската управа на МУП, Т.К. Аднана Спречиќ.