Исчезна јапонски воен хеликоптер со 10 лица, во тек е потрага

 Јапонски воен хеликоптер со 10 лица исчезна денеска во водите во близина на јужната префектура Окинава, соопшти крајбрежната стража.

Повеќенаменски хеликоптер UH-60 на Јапонските копнени сили за самоодбрана (GSDF) исчезна од радарот околу 16:40 часот, на околу 18 километри северозападно од аеродромот на островот Мијако во префектурата Окинава, соопшти крајбрежната стража, пренесе Кјодо.

Крајбрежната стража испрати четири патролни чамци во блиските води за да го бараат хеликоптерот. Патролните чамци ги опишаа временските услови како умерени кога пристигнале околу 18:10 часот.

Хеликоптерот се наоѓал во кампот на ГСДФ, Такаиубару во префектурата Кумамото во југозападна Јапонија и бил ангажиран во активности за надзор, наведе извор од Министерството за одбрана.

Во хеликоптерот, како што соопшти ГСДФ, имало двајца пилоти, двајца механичари и шест членови на екипажот, од кои сите се припадници на силите за самоодбрана.